Artykuł sponsorowany

Wykonywanie palów fundamentowych w ofercie przedsiębiorstwa Dabi

Wykonywanie palów fundamentowych w ofercie przedsiębiorstwa Dabi

Obecnie coraz częściej spotykamy się z budową wysokich budynków oraz konstrukcjami o dużym ciężarze. W przypadku takich obiektów, niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniej stabilności i bezpieczeństwa. Dlatego do ich posadowienia używane są pale fundamentowe. Wykonywanie tych elementów to jedna z usług firmy Dabi SM. Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Czym są pale fundamentowe?

Pale fundamentowe to fundamenty pośrednie, niezbędne w kilku sytuacjach. Takich jak zwiększenie stabilności zbocza lub skarpy, wzmocnienie uszkodzonych fundamentów czy przeniesienie ciężaru dużej budowli na głębsze warstwy gruntu. Wykorzystuje się je również w przypadku, gdy budynek posiada niewielką podstawę, ale jest sporej wysokości, co generuje duże obciążenia. Pale zbrojone są koszami zbrojeniowymi lub profilami stalowymi i betonowane w zależności od technologii ich wykonywania. Materiał podawany jest pod ciśnieniem lub metodą kontraktor.

Pale może wykonać firma Dabi SM Budny, mieszcząca się w Czechowicach-Dziedzicach, Specjalizuje się w przygotowaniu gruntu, zabezpieczaniu terenu przed wodą i innych pracach ziemnych. Jej działalność skupia się na robotach geotechnicznych z zakresu projektowania i wykonawstwa wzmocnień podłoża gruntowego. Przykładem jej usług jest wgłębne mieszanie gruntu kolumnami DSM i panelami CSM. Do tego stosowane są takie metody jak iniekcje wysokociśnieniowe czy zagęszczanie impulsowe.

Dabi tworzy różne rodzaje fundamentów pośrednich, które można dostosować do potrzeb inwestora oraz warunków gruntowych. Wśród nich znajdują się:

  • pale CFA,

  • pale prefabrykowane wbijane,

  • pale przemieszczeniowe FDP,

  • mikropale.

Na liście są też pale wiercone z zastosowaniem świdra kubełkowego i spiralnego z jednoczesnym rurowaniem otworu. Tak jak i pale bez osłony rurowej powstające w warunkach gruntów niezawodnionych i wykazujących stateczność podczas wiercenia oraz pale studniowe.

Pale CFA i inne

Pale CFA wiercone są świdrem ciągłym z biegnącym przez rurę kanałem doprowadzającym pompowany beton o wymaganych parametrach. Po dotarciu do głębokości określonej w projekcie projektowej, następuje podawanie betonu pod ciśnieniem. To uniemożliwia zasypywanie się ścian otworu i następuje proces formowania pala z jednoczesnym podnoszeniem świdra. Pale przemieszczeniowe powstają w wyniku wiercenia z przemieszczaniem się urobku na boki, co wpływa na dogęszczanie się grunt.

Z kolei pale prefabrykowane to gotowe elementy żelbetowe, wbijane przy użyciu młota wibracyjnego zamontowanego w przystosowanej do niego maszynie. Tego rodzaju konstrukcje wykorzystywane są w geotechnice jako posadowienie różnego rodzaju obiektów budowlanych oraz wzmocnienie nasypów w zróżnicowanych warunkach gruntowych. Natomiast mikropale powstają z użyciem systemów składających się z gwintowanych żerdzi, uzbrojonych w koronki wiertnicze. W trakcie wiercenia otworem wewnętrznym podawany jest zaczyn cementowy o odpowiednim ciśnieniu.

Opracowanie:
Czechowice-Dziedzice, Traugutta 352
tel. 32 214 06 13
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz