Materiał Partnera

Wykończenie elewacji w budynkach wielorodzinnych

Wykończenie elewacji w budynkach wielorodzinnych

Popularne bloki mieszkaniowe to najczęściej spotykany rodzaj budynków wielorodzinnych. Takie obiekty powinny spełniać jak najlepsze standardy pod względem izolacyjności termicznej oraz akustycznej. W dużej mierze uzależnione jest to od wykończenia elewacji poprzez jej docieplenie. Warto zadbać również o wygląd sporych rozmiarów konstrukcji – co w tym zakresie wykonują firmy realizujące prace wysokościowe?

Jak docieplane są budynki wielorodzinne?

Składające się przeważnie z kilkudziesięciu lub nawet kilkuset osobnych lokali obiekty wielorodzinne wymagają właściwego docieplenia. Dzięki temu ciepło zatrzymywane jest we wnętrzu poszczególnych mieszkań, co z kolei przekłada się na oszczędności w zakresie zużycia energii do ogrzania budynku. Obecnie inwestorzy wykorzystują najczęściej dwa rodzaje materiałów do docieplania takich konstrukcji. To niezwykle popularny styropian oraz wełna mineralna.

Pierwszy z wymienionych może być formowany do niemal dowolnych kształtów i wymiarów ostatecznego wyrobu, co sprawdza się właśnie przy docieplaniu. Styropianowe płyty montuje się z użyciem zaprawy klejącej. Podobnie nakłada się warstwy wełny mineralnej. W obu przypadkach pokrycie całej elewacji oznacza również konieczność realizacji prac na wysokościach. Terminem tym określa się wszelkie roboty, jakie wykonuje się na danym obszarze przynajmniej 1 m nad ziemią. Prace wysokościowe są zatem niezbędne przy docieplaniu budynków wielorodzinnych, ale nie tylko – kiedy jeszcze się sprawdzają?

W jaki sposób uzyskać atrakcyjny wygląd elewacji?

Docieplony obiekt, choć zapewnia dobrą ochronę termiczną i akustyczną, nie wygląda jednak estetycznie. W celu uzyskania interesującej wizualnie elewacji niezbędne jest przede wszystkim pokrycie jej właściwym rodzajem tynku. Konkretne jego typu różnią się pod względem parametrów fizycznych i faktury, jaką uzyskuje się po ich nałożeniu. Tynkowanie elewacji w budynkach wielorodzinnych także zalicza się do prac wysokościowych związanych z wykończeniem ich fasady.

Usługi w tym zakresie wykonuje firma Heliodor, dając klientom możliwość wyboru spośród wielu tynków, ale nie tylko. Przedsiębiorstwo budowlane zajmujące się pracami na wysokościach może również pomalować elewację obiektu wielorodzinnego. Farbę nakłada się na wyschnięty już tynk. W przypadku wspomnianego typu budynków często inwestorzy decydują się na urozmaicenia wyglądu elewacji. Oznacza to m.in. wybór kilku odcieni farby do pokrycia fasady, tworzenie charakterystycznych wzorów na jej powierzchni czy wyróżnienie poszczególnych elementów konstrukcji, np. stolarki otworowej.

Opracowanie:
Gdynia, Wiktora Roszczynialskiego 2 lok. 8
tel. 501 271 400
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz