Artykuł sponsorowany

Wykonanie instalacji elektrycznej na placu budowy. Co warto wiedzieć?

Wykonanie instalacji elektrycznej na placu budowy. Co warto wiedzieć?
Każdy plac budowy potrzebuje dostępu do zasilania prądem. Wymóg ten można spełnić jedynie przy pomocy odpowiednio dobranej instalacji elektrycznej. Instalacje tego typu mają charakter tymczasowy, tzn. na okres trwania robót. Dzięki nim możliwe jest korzystanie ze sprzętów, elektronarzędzi, urządzeń grzejnych, oświetleniowych i innych. Jak wygląda typowa instalacja elektryczna? Z jakich elementów się składa? Szczegóły poniżej.

Elementy instalacji elektrycznej na placu budowy

Kluczowy element instalacji elektrycznej na placu budowy stanowi główna rozdzielnica zasilająca. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiada ona za rozdzielanie energii elektrycznej oraz czasowe zasilanie urządzeń. Typowa rozdzielnica posiada obudowę zabezpieczającą z blachy stalowej z zainstalowanymi drzwiczkami. Ponadto jest przystosowana do warunków środowiskowych i do przenoszenia, zgodnie z aktualnie obowiązującymi krajowymi normami.

Rozdzielnicy towarzyszą urządzenia zabezpieczające. Odbiorniki energii są zasilane dzięki zestawom rozdzielczym, w skład których wchodzą łączniki, urządzenia chroniące przed prądem przetężeniowym, środki ochrony przed dotykiem pośrednim i gniazdka wtyczkowe o różnych prądach znamionowych. Gniazdka, wyłączniki różnicowoprądowe wysokoczułe i rączka rozłącznika głównego są rozlokowane bezpośrednio w obudowie rozdzielnicy głównej.

Poszczególne instalacje mogą różnić się stopniem zaawansowania i układem. Co więcej, niektóre przedsiębiorstwa oferują autorskie systemy elementów elektrycznych instalacji budowlanych z systemami rozdzielnic elektrycznych (ACS) i innymi rozwiązaniami dla poszczególnych branż oraz zastosowań (budowa, przemysł, rolnictwo, imprezy masowe itp.). Szerokim wyborem technologii w tym zakresie dysponuje m.in. znana i ceniona firma Elgat.

Zasady projektowania i montażu instalacji elektrycznych

Profesjonalne urządzenia zasilające powinny być zabezpieczone przed niechcianym wyłączeniem i spełniać określone standardy ochrony przeciwporażeniowej. Warto też zadbać, by miejsca zasilania urządzeń posiadały możliwość wyłączenia każdego obwodu w sytuacji awaryjnej. Każdy z obwodów gniazda wtyczkowego powinien być zabezpieczony wyłącznikiem różnicoprądowym, którego znamionowy prąd wyzwalający nie przekroczy 30 mA. Gniazda mogą być również zasilane z obwodów separacyjnych bądź niskim napięciem.

Przy planowaniu instalacji na placu budowy należy także pamiętać o dogodnym rozkładzie przewodów elektrycznych. Nie powinno rozmieszczać się ich w przejściach, na drogach przejazdu sprzętu i maszyn. Jeżeli jednak zajdzie taka konieczność, przewody powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrze, by nie stykały się one bezpośrednio z użytkowanymi sprzętami. Warto też zwracać baczną uwagę na wykonanie poszczególnych kabli oraz przewodów, aby uniknąć powstawania naprężeń mechanicznych.

W praktyce żaden plac budowy nie może się obyć bez dostępu do energii elektrycznej. W razie potrzeby, w miejscach prowadzenia robót można korzystać z rezerwowych źródeł zasilania, takich jak prądnice. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie ostatecznie się zdecydujemy, instalacja elektryczna powinna być zaprojektowana w przemyślany sposób, aby zapewniać wydajną pracę i nie stwarzać zagrożenia przy prowadzeniu prac budowlanych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz