Artykuł sponsorowany

Wykańczanie wnętrz kamieniami dekoracyjnymi

Wykańczanie wnętrz kamieniami dekoracyjnymi

Ciekawym pomysłem na wykończenie wnętrz jest ułożenie kamienia dekoracyjnego. W tym celu wykorzystuje się rozmaite rodzaje kamieni, a to, jaki z nich zastosujemy w konkretnym miejscu, zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Chcąc wykonać posadzki, warto zdecydować się na układanie granitu, natomiast w przypadku ścian wybór jest większy. Zatem jakie kamienie nadają się do wykańczania wnętrz?

Gdzie można zastosować kamień, gdy aranżujemy wnętrza?

Kamień dekoracyjny to jeden z chętniej wybieranych materiałów do wykańczania wnętrz, którym można ozdobić różne rodzaje wnętrz. Problemu nie sprawia znalezienie odpowiedniego koloru, ponieważ kamienie dostępne są w wielu barwach. Kamienie we wnętrzach zazwyczaj wykorzystywane są jako wykończenie posadzek lub okładziny ścian czy kabin prysznicowych. Wykonanie takich prac oferuje Zakład Budowlany Proflis z Piekar Śląskich. Jednak z kamienia można wykonać blaty kuchenne, umywalki, schody, parapety, a nawet kominki. Stosowanie tego materiału wykończeniowego sprawia, że nie musimy martwić się działaniem warunków atmosferycznych, ponieważ ani niskie temperatury, ani słońce nie powodują jego niszczenia.

Jeśli chcemy stworzyć posadzki z kamienia, najlepszym wyborem będzie granit, aczkolwiek wielu inwestorów równie chętnie sięga po marmur. Obecnie poza wspomnianymi dwoma rodzajami kamieni stosuje się też inne materiały jak np. wapienie, trawertyny i kwarcyty. Z kolei, gdy planujemy układanie kamieni na ścianie, wówczas mamy więcej opcji. Należy podkreślić, że we wnętrzach stosuje się kamienie, których twardość w skali Mosha wynosi ponad 2. W przypadku kamieni o małej spoistości wzmacnia się je szpachlami i klejami.

Na co zwrócić uwagę wybierając kamień do aranżacji wnętrz?

Przed tym, jak wybierzemy konkretny rodzaj kamienia, należy sprawdzić kilka jego parametrów. Pierwszym z nich jest klasa kamienia, czyli określenie stopnia pochłaniania przez niego wilgoci. Warto zaznaczyć, że im mniejsza chłonność kamienia, tym mniej się on brudzi. Najmniej chłonne kamienie zaliczane są do klasy A, a do nich należą m.in. granit, kwarcyt, a także niektóre marmury. Wyróżnia się także klasę B i C.

Kolejnym parametrem, jaki trzeba wziąć pod uwagę jest twardość. Najlepsze właściwości pod tym względem wykazują granit, bazalt oraz piaskowiec. Z tego względu wspomniane kamienie świetnie nadają się jako wykończenie podłóg. Jeśli zdecydujemy się na posadzki z kamieni o mniejszej twardości, musimy pamiętać, że niezbędne jest ich odnowienie po jakimś czasie. Wtedy też trzeba pamiętać o tym, aby zainwestować w grube kamienie, które da się wyszlifować i wypolerować. Ostatnim istotnym czynnikiem jest gatunek kamienia. Wyróżnia się dwa gatunki. Oczywiście pierwszy gatunek jest droższy, z kolei drugi może mieć małe wady lub uszkodzenia, aczkolwiek można z nich stworzyć ciekawe wnętrza o wiekowym wyglądzie. Kamienie naturalne to jedna z wielu możliwości wykończenia wnętrz, a przemawia za nimi ciekawy wygląd.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz