Materiał Partnera

Wykańczanie wnętrz. Jak zaplanować kolejność prac?

Wykańczanie wnętrz. Jak zaplanować kolejność prac?

Kiedy na placu budowy prace zakończą murarze, inwestor musi podjąć się wykonania prac wykończeniowych. Wiążą się z nimi dość duże koszty, dlatego oszczędniejsze może okazać się wynajęcie fachowców. Na tym etapie prac ważna jest bowiem odpowiednia kolejność różnych czynności, co wpływa na bezproblemowy postęp całości. Unikniemy wówczas niepotrzebnego przestoju i dodatkowych kosztów. Jaka więc powinna być kolejność robót wykończeniowych?

Ściany, podłogi i instalacje

W pierwszej kolejności (jeszcze przed zatrudnieniem elektryka i hydraulika) należy dobrze przemyśleć, czy wszystkie ściany działowe są w miejscach, które nam na pewno pasują. Jest to bowiem ostatnia odpowiednia chwila, by zdecydować się na ewentualne wyburzenie którejś ze ścian, by wnętrze idealnie pasowało do przyjętej przez nas koncepcji. Utudnieniem w tej kwestii może być przebieg instalacji, należy więc swój pomysł zweryfikować z projektem. Kiedy mamy pewność, że wszystkie ścianki działowe mogą zostać na swoim miejscu, następnie trzeba zlecić prace związane z zakładaniem instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Potem trzeba ułożyć podkład izolacyjny na podłogi i rozłożyć na nich rury centralnego ogrzewania. Na tak przygotowane podłogi nakładamy szlichtę cementową. Po jej zabezpieczeniu można przejść do tynkowania ścian i sufitów. 

Układanie płytek i malowanie

Następnie można przystąpić do wylewania podkładu samopoziomującego w pomieszczeniach, w których są nierówne podłogi. Warto wiedzieć, że tam, gdzie podłoga ma być wykonana z płytek ceramicznych nie trzeba stosować takiego podkładu. W miejscach narażonych na nadmierną wilgoć, a więc między innymi w łazience, przed ułożeniem płytek warto podłoże pomalować warstwą płynnej folii izolacyjnej. Po wyschnięciu tynków można przystąpić do malowania ścian i sufitów. W pierwszej kolejności malujemy oczywiście sufity, a później resztę ścian. Dopiero po malowaniu należy przystąpić do układania podłóg z paneli, kiedy posadzka jest już dokładnie sucha.

Po wykonaniu wspomnianych wyżej prac, można przejść do montowania drzwi wewnętrznych i wykonania białego montażu, a więc przyłączenia urządzeń sanitarnych, zlewów i umywalek. Ostatni etap robót wykończeniowych to meblowanie. Stosując się do takiej kolejności czynności wykończeniowych zapewniamy sobie ich sprawną organizację i przebieg. Możemy też zdać się na usługi fachowców. Robert Cierpicki Usługi Ogólnobudowlane świadczy kompleksowe prace związane z wykańczaniem wnętrz zapewniając ich dokładne i terminowe wykonanie.

Opracowanie:
Słupsk, prof. Romera 8 lok. 52
tel. 784 219 102
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz