Artykuł sponsorowany

Wykańczanie wnętrz, czyli jaką podłogę do mieszkania wybrać?

Wykańczanie wnętrz, czyli jaką podłogę do mieszkania wybrać?

Czy to remont starego mieszkania czy wykańczanie stanu deweloperskiego pewne prace remontowe są nieodzowne i pokrywają się w obu przypadkach. Kładzenie podłogi to praktycznie ostatni element układanki, który trzeba dobrze wpasować – tak w stylistykę mieszkania, jak i w budżet. Istnieje wiele możliwości wykończenia podłogi w mieszkaniu, więc jak wybrać właściwie? Podpowiadamy!

Podłoga – jakie są rodzaje?

Podłoga to główny akcent budujący charakter całego mieszkania, co wynika głównie z jej powierzchni oraz tego, że trudno ją przeoczyć. Układanie podłogi to jeden z ostatnich etapów prac remontowych, ale jej planowanie trzeba rozpocząć dużo wcześniej. Obecnie ilość dostępnych na rynku rozwiązań może przyprawiać o zawrót głowy, dlatego na początek warto poznać podstawowe kategorie produktów.

  • Panele – do wyboru są laminowane, drewniane oraz korkowe; każdy z nich odznacza się innymi parametrami oraz ceną; panele są popularnym wyborem podczas remontów, głównie z uwagi na łatwość montażu i mnogość kolorów; dobrze wybrane i ułożone panele podłogowe posłużą wiele lat.
  • Parkiet – może być z litego drewna lub płyty oklejonej drewnem; można wyróżnić parkiet klasyczny o prostokątnych deszczułkach, lamel owy, przemysłowy oraz mozaikowy; parkiet to rozwiązanie dość kosztowne, ale dobrze położony posłuży przez wiele lat i ładnie się zestarzeje; łatwo go odnowić w razie potrzeby; odznacza się świetną izolacją termiczną i akustyczną; na plus jest duża ilość gatunków drewna i rodzajów parkietu. 
  • Płytki podłogowe, czyli inaczej gres – są to płytki ceramiczne o wyjątkowej wytrzymałości, które powstają poprzez wypalanie w temp. Powyżej 1000 °C; gres jest odporny na działanie wody, uszkodzenia mechaniczne czy niskie temperatury; doskonale nadaje się przy ogrzewaniu podłogowym z racji wyjątków niskiego oporu cieplnego; pod wieloma względami gres przewyższa standardowe płytki ceramiczne; minus: gres jest zimny w dotyku, więc zimą mogą ziębić stopy.
  • Posadzki żywiczne – tworzą gładką powierzchnię o jednolitej strukturze; są łatwe w utrzymaniu oraz odporne na uszkodzenia; najczęściej stosuje się żywicę epoksydową, która może mieć wykończenie matowe, satynowe lub połyskujące, a nawet zawierać kolorowe drobinki; idealne rozwiązanie dla alergików.
  • Podłogi winylowe – wszechstronne i praktyczne panele lub kafelki z PVC, czyli dobrze znanego linoleum; łatwe w montażu i atrakcyjne cenowo, więc coraz chętniej wybierane przez osoby poszukującego sposobu na ładną i niedrogą podłogę; są odporne na działanie wody, antypoślizgowe i „ciepłe” w dotyku.

Jak widać wariantów do wyboru jest bez liku, a jeszcze trzeba zatrudnić odpowiednią ekipę wykończeniową, która zna się na układaniu podłogi. Dobrym przykładem może być firma Wielo-Bud, gdzie pracownicy nie dość, że wykafelkują i pomalują, co trzeba, to pięknie położą wymarzoną podłogę – płytki, parkiet czy kafle nie stanowią problemu. Fachowcy posiadają w zanadrzu odpowiednie narzędzia oraz wiedzę zbieraną przez lata działalności w branży, co jest kluczowe dla jakości przeprowadzonych prac remontowych.

Wykańczanie wnętrz –  jak dopasować podłogę?

Wybór odpowiedniego materiału, który posłuży do wykonania podłogi w mieszkaniu ma kluczowe znaczenie. Nie dość, że decyduje o charakterze wnętrza, to dodatkowo cechuje się różnymi właściwościami. Co prawda postęp technologii produkcji paneli czy płytek sprawia, że klasyczne rozróżnienie: kafelki tam, gdzie mokro, a panele tylko w salonie, odchodzi do lamusa. Obecnie parkiet może pojawić się nawet w kuchni, a pokój dzienny można wykafelkować pięknym gresem polerowanym.

Pierwszym zadaniem, jakie pojawia się przy planowaniu podłogi jest wybór metody jej rozłożenia w mieszkaniu – całościowo czy w każdym pomieszczeniu, co innego. Pierwsze rozwiązanie jest idealne, kiedy mamy otwarte przestrzenie np. salon z aneksem – w ten sposób można uzyskać wrażenie ładu i harmonii, a także optycznie powiększyć pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem jest również połączenie paneli z płytkami. Modny trend nadaje charakteru wnętrzom, a także pozwala czerpać korzyści z obu światów – odporność kafelków w kuchni, a styl i piękno drewna w salonie.

Podłoga powinna być dostosowana też do charakteru mieszkania. Panele w ciemnych kolorach pięknie wpiszą się w klasyczny wystrój, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach o otwartej strukturze i dużym nasłonecznieniu. Drewniany parkiet w neutralnym kolorze doskonale współgra praktycznie z dowolnym stylem wnętrzarskim, choć najlepiej „czuje się” w eklektycznym towarzystwie kolorowych mebli vintage lub skandynawskiej prostocie. Posadzki żywiczne to doskonałe dopełnienie lofotwych, nowoczesnych mieszkań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz