Materiał Partnera

Wyjazd w góry – jak się do niego przygotować?

Wyjazd w góry – jak się do niego przygotować?

Nie każdy wie, że letni wyjazd w góry, zwłaszcza ten pełen pieszych oraz rowerowych podróży należy dokładnie zaplanować. Podobnie jest w przypadku zimowego urlopu pełnego sportowych szaleństw na stokach narciarskich. Dowiedz się, gdzie warto się udać, co należy spakować, jak wyznaczyć harmonogram całego pobytu oraz jak wybrać najlepsze zakwaterowanie.

Logistyka to podstawa – zakwaterowanie

Wyjazd w góry wymaga zdolności logistycznych. Oczywiście mowa tutaj o spędzaniu czasu pełnego aktywności sportowych, takich jak jazda na nartach zimą, czy wędrówki górskie latem. Podstawowym krokiem jest wybór lokalizacji naszej podróży – bardzo często wybierane jest Zakopane. Po określeniu miejsca aktywnego wypoczynku, a także dokładnym sprawdzeniu posiadanych zasobów finansowych, możemy przejść do wyboru rodzaju zakwaterowania. Dla osób, które wybierają góry dla atrakcji turystycznych (szlaki górskie i wspinaczki), a także sportowych, najlepszym wyjściem będzie wynajęcie niezależnych góralskich domków z pełnym wyposażeniem. Ważne jest bowiem to, że użytkownik będzie posiadał w nim własną kuchnię, w której szybko przygotuje suchy prowiant, kanapki i napoje na całodniowe tatrzańskie wspinaczki. Jeśli planujesz pobyt w Zakopanem, polecanym miejscem są Domki z Widokiem. To właśnie ten ośrodek jest świetną bazą noclegową, dla wędrowców, którzy z łatwością dostaną się zarówno na górskie szlaki, jak i w celach spacerowych na zakopiańskie Krupówki. Warto wiedzieć, że góralskie domki słyną również ze swojej architektury – jeśli zależy Ci na tym, aby w stu procentach poczuć górski klimat, wybierz właśnie tego typu zakwaterowanie. Jeśli chodzi o harmonogram pobytu najlepiej kierować się jedną prostą zasadą – na każde 2-3 dni aktywności poświęć 1 dzień na leniwy wypoczynek.

Co należy zabrać w góry?

Każdy narciarz doskonale zna ekwipunek, który musi zabrać ze sobą na stok narciarski, wybieraj zakwaterowanie w górach, w którym bez problemu będziesz mógł przechować swoje narty lub deskę snowboardową. Jeśli chodzi o letnie podróże po górach, nie zapomnij przygotować szczegółowej listy ekwipunku, który należy zabrać na górskie szlaki. Powinny znaleźć się na niej: wygodny plecach, naładowany telefon (numer GOPR 601 100 300), latarka, laminowana mapa szlaku, zapałki, odpowiednie nawodnienie (najlepiej napoje multiwitaminowe), ochrona na głowę, sztućce turystyczne, jedzenie, torby jednorazowe na śmieci, kosmetyczki/ręcznik turystyczny, papier toaletowy, apteczka, aparat fotograficzny (z akumulatorem i bateriami), a także płaszcz przeciwdeszczowy i dobre buty. Najlepiej wybierać półbuty trekkingowe lub wysokie buty trekkingowe z grubszymi skarpetami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz