Materiał Partnera

Wyjazd na wakacje. Co zrobić z psem?

Wyjazd na wakacje. Co zrobić z psem?

Właściciele psów na pewno zgodzą się, że czworonożny przyjaciel to pełnoprawny członek rodziny. Nie zawsze jednak możliwe jest zabranie go na wakacje. Czy jednak powinno Cię to powstrzymać od wyjazdu na upragniony urlop? Absolutnie! Istnieje wiele rozwiązań, z których możesz skorzystać, tak by odpocząć, a jednocześnie nie przysporzyć niepotrzebnego stresu pupilowi. Dowiedz się, co zrobić z psem, gdy musisz wyjechać bez niego.

Czy warto zabrać psa na urlop?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak pies poradzi sobie bez Ciebie podczas wakacji, rozważ, czy nie lepiej zabrać go ze sobą. Wszystko zależy jednak od:

  • długości wyjazdu,
  • odległości do pokonania i sposobu podróżowania,
  • celu – tolerancji do zwierząt miejsca, w którym się zatrzymasz,
  • planu wyjazdu,
  • predyspozycji zwierzaka.
W tym przypadku zapewniasz pieskowi najlepszą możliwą opiekę – samodzielną. Trzeba jednak przygotować się na to, że wyjazd z psem to szereg wyzwań (często większych niż z małym dzieckiem). Po pierwsze nie we wszystkich obiektach hotelowych psiaki są mile widziane (a w niektórych tylko te małe). Po drugie, podróż własnym samochodem będzie najbardziej komfortowa. Po trzecie, trzeba wziąć pod uwagę plan wyjazdu. Większość pupili świetnie odnajdzie się np. na wczasach w domkach nad jeziorem czy podczas wycieczek po górach, jednak gdy masz w planach zwiedzanie muzeów i zabytków w jednej ze stolic Europy, lepiej nie brać psa ze sobą – mówi przedstawiciel Hotelu dla Psiaków w Krakowie. Jakie więc masz alternatywy?

Opieka osobista – rodzina, przyjaciele lub petsitter

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest powierzenie opieki pupila bliskiej osobie – rodzinie lub przyjaciołom. Pies może tymczasowo zamieszkać w nowym domu. Najlepiej, gdy jest to znane mu miejsce – znacząco ograniczy to stres. Czworonoga trzeba jednak powierzać jedynie osobom zaufanym i odpowiedzialnym. Dobrze również, jeśli mają doświadczenie w opiece nad psem.

Można też zdecydować się na opiekę na miejscu. Tymczasowy opiekun musi jednak codziennie pojawiać się w domu, by psa nakarmić, wyprowadzić czy się z nim pobawić. Może on być również członkiem rodziny czy znajomym, jednak coraz popularniejsze są usługi petsittingu. To dobre rozwiązanie, jeśli np. mieszkasz w sporym oddaleniu od rodziny lub nie chcesz obciążać nikogo tak dużym obowiązkiem. Psia niania – zarówno ta zatrudniona za opłatą, jak i ta znajoma – może też zamieszkać u Ciebie z psem na czas nieobecności rodziny. To rozwiązanie najlepsze dla czworonoga, jednak w praktyce trudno znaleźć zaufaną osobę, która zdecyduje się na takie poświęcenie.

Hotel dla zwierząt

Możesz też skorzystać z coraz popularniejszych usług hotelu dla zwierząt. To placówki przystosowane właśnie do takich celów. „Wakacje” w psim hotelu mają wiele atutów. Po pierwsze, zwierzętami zajmują się tam zaangażowane i doświadczone osoby. Często to behawioryści lub inni specjaliści mający dużą wiedzę na temat podejścia do „braci mniejszych”. Po drugie, takie placówki mają odpowiednią infrastrukturę – zabawki, legowiska, często ogród, w którym psiaki mogą się „wybiegać”. Po trzecie, czworonóg ma tam zapewnioną całodobową opiekę, a w razie potrzeby może liczyć na szybkie rozpoznanie niepokojących objawów i pomoc weterynaryjną. To najlepsze rozwiązanie, jeśli nie chcesz lub nie możesz angażować bliskich i zależy Ci na dobrym samopoczuciu psiaka. Ważne jedynie, by wybrać dobrą placówkę. Kieruj się przede wszystkim opiniami oraz stażem działalności – to najlepsze potwierdzenie kompetencji miejsca. Warunki? Pies musi być zdrowy i nieagresywny. Do hotelu możesz dostarczyć jego legowisko, ulubioną zabawkę, a nawet smakołyki czy karmę, dzięki czemu poczuje się jak w domu.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz