Materiał Partnera

Wyjątkowość i elegancja ukryta w koronkach

Wyjątkowość i elegancja ukryta w koronkach

Koronka jest ażurową plecionką wykonaną z różnego rodzaju włókien naturalnych i sztucznych. Jest swego rodzaju wyrobem artystycznym wykorzystywanym w wyrobach ludowych, ślubnych oraz w ubraniach i tekstyliach. Charakteryzuje się rozmaitością wzorów, z których każdy jest wyjątkowy. Koronki stały się na powrót popularne właśnie dzięki swej oryginalności. Można je nabyć w pasmanteriach oraz firmach takich jak Bomar, zajmujących się ich dystrybucją.

Czym jest koronka klockowa?

Nazwa koronki klockowej pochodzi od podłużnych szpulek (najczęściej drewnianych), które nazywane są klockami. Jej powstawanie polega na przeplataniu ze sobą nici, które są łączone w grupy po cztery. Dzięki temu tworzy się tkanina z różnymi ornamentami, siateczkami czy motywami (najczęściej roślinnymi). Metoda tworzenia koronki klockowej została zapoczątkowana w XVI wieku, najprawdopodobniej we Flandrii. Do produkcji tej koronki wykorzystuje się nici w różnych kolorach: białe i kremowe nici bawełniane oraz lniane, czarne, białe, beżowe i kremowe nici jedwabne. Można też użyć wełny oraz nici z syntetycznych włókien, jak poliester czy wiskoza. Wyróżnić można wiele rodzajów koronki klockowej. Blonda to jedwabna koronka z konturowanym grubszą nicią ornamentem, chantilly jest czarną koronką z konturowanym wzorem. Koronka brukselka charakteryzuje się  kwiatowym wzornictwem, dostępna w Bomar gipiura jest materiałem z reliefowymi ornamentami kwiatowymi, zaś Malines to bardzo cienka koronka o wzorach konturowanych błyszczącą nitką. Niezwykle delikatne są koronki tiulowe. Można je nabyć w różnych kolorach i wzorach. Świetnie nadają się jako materiał do wykończenia firanek.

Zastosowanie koronki

Koronka jest materiałem ponadczasowym, który znajduje zastosowanie na wielu różnych płaszczyznach. Może być elementem wystroju wnętrz. Koronkowe elementy na firanach i zasłonach będą piękną dekoracją okna. Serwety, obrusy i bieżniki o ciekawych  plecionych wzorach ozdobią każdy stół lub ławę. Poduszki na salonowej sofie odziane w koronkowe poszycia dodadzą wnętrzu przytulności i tradycyjnego charakteru. Koronki mogą też być interesującym opakowaniem prezenty. Dzięki nim każdy podarunek będzie wyglądał niezwykle efektownie. Poza tym koronka świetnie odnajduje się w branży modowej. Suknia ślubna z elementami koronkowymi będzie prezentować się bardzo romantycznie, wręcz arystokratycznie. Ciepły sweterek czy sukienka  z ażurowym wzorem nabierze elegancji i szyku. Z kolei bielizna koronkowa jest niebywale zmysłowa i podkreśla kobiecość. Plecione, ażurowe wzory są również piękną ozdobą ręczników oraz pościeli.

Opracowanie:
Wzdów 138
tel. 13 439 33 98
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz