Materiał Partnera

Wycieczki na Kresy Wschodnie – podróż śladem historii Polski

Wycieczki na Kresy Wschodnie – podróż śladem historii Polski

Kiedy wybieramy się na wakacje, zastanówmy się gdzie pojechać, by oprócz spędzenia mile czasu, także dowiedzieć się czegoś. Taką szansę dają nam podróże do miejsc związanych z historią. Granice Polski zmieniały się przez wieki, jednak ślady jej przeszłości pozostały. Kresy Wschodnie to tereny ważne dla nas właśnie ze względu na powiązania z historią naszego kraju. Warto odwiedzić je choć raz w życiu.

Białoruś

Nasz wschodni sąsiad nie cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Wśród wszystkich państw otaczających Polskę, Białoruś odwiedzana jest najrzadziej. Przyczyny tego leżą zarówno w trudności wjazdu do kraju, jak i brak wiedzy na temat Białorusi. To ogromna strata, ponieważ to kraj bogaty w piękne, warto odwiedzenia miejsca. Wycieczki na Białoruś organizowane przez Port handlowy pozwalają w pełni docenić jej urodę.

Warte zobaczenia na Białorusi są parki narodowe. Przyroda tego kraju zachwyca swoim bogactwem, nieskażonym ręką człowieka. Wiele jest tu również zamków i innych zabytków. Ich zwiedzanie pozwala poczuć historię i magiczną atmosferę tego miejsca. W wielu obiektach kultura polska i białoruska łączą się, dając dowód wspólnej przeszłości tych narodów.

Jeśli natomiast interesuje nas jedynie wypoczynek w pięknej okolicy, możemy zdecydować się na pobyt w sanatorium na Białorusi – samo obcowanie z tym otoczeniem będzie miało na nas pozytywny wpływ.

Ukraina

Losy Polski i Ukrainy związane były ze sobą ściśle przez długi czas. Z tego też powodu wycieczki na Ukrainę są organizowane często, a turyści chętnie biorą w nich udział. Szczególne znaczenie dla Polaków ma Lwów. Wśród wartych zobaczenia miejsc wymienić tu należy między innymi Opera Lwowska, która powstała pod koniec XIX wieku. Ważny dla polskiej historii jest Cmentarz Orląt Lwowskich, którego nazwa nawiązuje do najliczniejszej grupy poległych obrońców miasta – uczniów szkół średnich oraz studentów.

Ciekawym doświadczeniem będzie wycieczka na Ukrainę szklakiem twierdz kresowych. Jej trasa obejmuje zachwycające dwory i pałace, twierdze i zespoły fortyfikacyjne, cerkwie, kościoły i klasztory. Każdy z nich ma w sobie fragment polskiej historii. Wiele z nich zostało zniszczonych przez czas oraz wojny, które toczyły się na tych terenach.

Litwa

Trudno mówić o Kresach Wschodnich, nie wspominając o Litwie. Uwieczniona została w polskiej epopei narodowej. Zabytki Wilna przyciągają wielu turystów ciekawych miejsca, które ciągle jest tak ważne dla naszej pamięci.

Najlepszym sposobem poznania tych terenów w pełni, by zrozumieć ich znaczenie dla naszej historii i dostrzec piękno, są wycieczki objazdowe na Kresy Wschodnie. Pozwolą nam one zobaczyć wiele i poznać nie tylko przeszłość, ale teraźniejszość tych krajów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz