Materiał Partnera

Wyburzenie ściany działowej - co trzeba wiedzieć?

Wyburzenie ściany działowej - co trzeba wiedzieć?

Remonty domów i mieszkań obejmują niejednokrotnie wyburzanie ścian. Taki zabieg daje możliwość poszerzenia przestrzeni i zupełnie nowej aranżacji. Musimy jednak wiedzieć, że wyburzenie ściany należy przeprowadzić bezpiecznie i zgodnie z prawem. Dobra ekipa budowlana jest przy tym niezbędna, a równie ważne są formalności, które zwykle trzeba załatwić.

Które ściany można w mieszkaniu usunąć?

Ściany w mieszkaniu dzielą się na działowe i nośne. Te pierwsze oddzielają w mieszkaniu poszczególne pomieszczenia. Nie są one istotne dla konstrukcji całego budynku (“noszą” jedynie ciężar własny), dlatego można je wyburzać. Natomiast ściany nośne “dźwigają” obciążenia z dachu, stropu, ścian wyższych pięter. Tych ścian nie wolno wyburzać - ich naruszenie może doprowadzić do zaburzenia konstrukcji budynku.

Wyburzenie ściany działowej a formalności

W świetle prawa wyburzenie ściany działowej nie jest kwalifikowane jako przebudowa, ponieważ nie wpływa na kubaturę (objętość pomieszczenia), powierzchnię zabudowy, a także jej wysokość, szerokość, długość i liczbę kondygnacji. Tego typu prace powinny być uznane za bieżącą konserwację lokalu, na co nie powinno być wymagane pozwolenie na budowę. Jednak praktyka pokazuje, że wiele spółdzielni wymaga takiego pozwolenia. Przed rozpoczęciem prac, warto więc sprawdzić jakie konkretnie dokumenty są wymagane przez spółdzielnię. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej, nie trzeba informować o tego typu pracach.

Samodzielnie czy z ekipą budowlaną?

Choć w teorii wyburzenie ściany działowej jest dość prostą czynnością to jednak w praktyce wymaga wiedzy i doświadczenia. Na przykład metody wyburzania zależą od materiału, z którego zbudowana jest ściana. Inny sposób sprawdzi się przy ścianach ceglanych, a inny przy ścianach zbudowanych z pustaków. Aby więc amatorskie prace nie zakończyły się wypadkiem, lepiej do tego wynająć specjalistów. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w specjalny kontener na gruz.

Profesjonalna firma budowlana

Poszukujesz firmy, która fachowo zajmie się wyburzeniem ściany? Wypróbuj Silvva Sylwester Jarosz. Firma działa na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego. Oprócz wyburzania ścian działowych i nośnych, w ofercie Silvvy znajdziemy: rozbiórki obiektów drewnianych, skup desek drewnianych, skup bali, rozbiórki domów i pieców kaflowych. Przedsiębiorstwo dysponuje nowoczesnym sprzętem, który znacznie podnosi jakość pracy. Z kolei filarem firmy są doświadczeni, wysoko wykwalifikowani pracownicy, którzy są w stanie zrealizować każde, nawet najtrudniejsze zadanie.

Opracowanie:
Godziszów Trzeci 66
tel. 882 065 186
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz