Artykuł sponsorowany

Wybór wkładów do zniczy a pora roku

Wybór wkładów do zniczy a pora roku

Znicze z wymiennymi wkładami to niewątpliwie najpopularniejszy produkt tego typu, pojawiający się na cmentarzach przez cały rok. Niewiele osób jednak ma świadomość, że wkłady mogą być wykonane z wykorzystaniem różnych substancji, zaś ich skład sprawia, że proces spalania wkładu przebiega nieco inaczej w zależności od pory roku, temperatury czy warunków atmosferycznych.

Czym różnią się tradycyjne wkłady do zniczy

Wydawać by się mogło, że w kwestii wkładów do zniczy nic nie jest w stanie nas zaskoczyć, zaś przy zakupie tego typu produktu kierujemy się wyłącznie jego wielkością, tak aby wkład dopasowany był do posiadanego przez nasz znicza. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że producenci wkładów do zniczy, tacy jak firma Jupiter, mogą zaproponować swoim klientom wkłady olejowe, parafinowe lub wkłady woskowe, gdzie pamiętać przy tym należy, że:

  • wkłady parafinowe – stanowią najpopularniejsze rozwiązanie stosowane we wkładach najczęściej, zaś do ich produkcji wykorzystywana jest parafina, która gwarantuje stosunkowo długie spalanie (ok. 24 godzin w zależności od wielkości wkładu),
  • wkłady olejowe - produkowane są z mieszanki parafiny oraz olejów roślinnych (np. palmowego). W porównaniu do wkładów parafinowych palą się one nawet o 25% dłużej,
  • wkłady woskowe – stosunkowo rzadko stosowane i wykorzystywane najczęściej w postaci zalewanych otwartych zniczy.

Oprócz wymienionych wyżej wsadów, zakupić również można tzw. wypraski, powstające ze specjalnie przygotowanego granulatu, uzyskiwanego z gaczu parafinowego, który jest ubijany pod wpływem wysokiego ciśnienia. W tym przypadku czas palenia wkładu również uzależniony jest od gramatury wypraski i oscyluje w przedziale od 15 do 20 godzin.

Wydajność wkładów a pora roku

Materiał, z którego powstają wkłady do zniczy to niezwykle istotny element, który ma ogromny wpływ na to jak znicz będzie palił się w określonej temperaturze, a także na to które wkłady warto stosować latem, a które zimą. Dlatego też, gdy dni robią się chłodniejsza (późną jesienią, zimą, a także wczesną wiosną) najlepiej sięgać po olejowe wkłady do zniczy, gdzie połączenie oleju i parafiny sprawia, że są one wysoce odporne na niskie temperatury, zatem nawet w wyjątkowo mroźne zimowe dni będą się palić długo i, co także istotne, równomiernie. W przypadku gdy w skład wkładu wchodzi sama parafina, która nie najlepiej znosi niskie temperatury i mrozy, znicze z wkładami parafinowymi zdecydowanie lepiej palą się w temperaturach powyżej 25°C, a zatem latem oraz w ciepłe jesienne i wiosenne dni. Niemniej jednak w skrajnie wysokich temperaturach (powyżej 30-35°C), mogą się one nieznacznie szybciej wypalać.

Nie da się ukryć, że dobór wkładów do zniczy może wydawać się łatwy i stosunkowo mało istotny, przy czym należy pamiętać, że odpowiednio dobrane wsady warunkują długotrwałe i równomierne palenie. Nie należy również lekceważyć kwestii doboru wkładów pod względem rozmiarów, co wynika z faktu, że zbyt niski wkład nie będzie palił się równomiernie, a zbyt wysoki może gasnąć lub uszkadzać pokrywę znicza. Podobnie też przy wyborze wkładów należy zwrócić uwagę na ich średnicę, gdyż kiedy jest ona dobrze dopasowana do średnicy otworu w szkle, ustawiony dzięki temu centralnie wkład do zniczy nie przechyla się i jest stabilnie usytuowany, a co za tym idzie, znajdująca się we wkładzie zalewa wypala się równomiernie, zaś szkło nie zostaje też okopcone lub, w przypadku plastikowej obudowy, nie zostaje ona zniszczona.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz