Materiał Partnera

Wybór próby złota na obrączki ślubne

Wybór próby złota na obrączki ślubne

Obrączki ślubne mają służyć nam przez cały okres małżeństwa czyli w teorii przez całe życie. Dlatego tak ważną kwestią jest przemyślany wybór surowca, z którego zostaną wykonane. Większość par decyduje się na obrączki ze złota. Dlatego też skupimy się dzisiaj na omówieniu kryteriów wyboru rodzaju złota na obrączki ślubne. Podpowiemy Wam jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji.

Jakie znaczenie na próba złota?

Próba złota jest oznaczana za pomocą części tysięcznych lub karatów. Czyste złoto posiada próbę 1000 czyli 24 karaty. Warto dodać, że surowiec o takiej próbie jest bardzo miękki i posiada intensywną, żółtą barwę. Dlatego też do złota dodaje się inne metale, aby spowodować jego utwardzenie oraz złagodzić intensywną barwę. Dodawanie do złota różnego rodzaju metali powoduje, że jego próba ulega obniżeniu. Jeżeli złoto posiada próbę 750 to znaczy, że 250 części tego złota stanowią inne metale.

Jakie próby złota są stosowane na obrączki

Większość osób zapewne zastanawia się jak obniżenie próby wpływa na walory estetyczne oraz użytkowe złota. Opiszemy 3 najbardziej popularne próby, które są wykorzystywane przez jubilerów. Pierwszą z omawianych będzie próba 750 (18 karatów). Próba ta charakteryzuje się najwyższą zawartością złota. Obrączki wykonane z takiego surowca odznaczają się intensywnie żółtą barwą. Ponadto są cięższe od niższych prób i kosztują więcej. Większa zawartość złota powoduje, że obrączki ślubne są bardziej miękkie. Oczywiście zastosowanie przez jubilera odpowiedniej technologii sprawia, że mogą one służyć przez wiele lat. Co istotne złoto o próbie 750 nie ulega odbarwianiu i jest bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Optymalna do produkcji m. in. obrączek ślubnych jest próba 585 (14 karatów). Zawartość złota w tej próbie nieznacznie przekracza połowę. Wśród metali dodawanych do złota w celu uzyskania próby 585 jest miedź i srebro. Dzięki temu złoto staje się bardzo twarde i kowalne. Dodatkowo jego intensywnie żółty kolor zostaje stonowany. Próba 585 jest bardzo odporna na zarysowania oraz działanie czynników atmosferycznych. Zaletą tej próby jest fakt, że nie powoduje ona uczuleń i jest obojętna dla organizmu człowieka. Podczas obróbki 14-karatowego złota jubiler może uzyskać kolor żółty, czerwony lub biały. Barwa biała uzyskiwana jest przez dodanie niklu lub palladu.

Próba 333 (8 karatów) to próba charakteryzująca się najniższą zawartością złota. Przeważający udział mają w niej metale takie jak miedź czy srebro. Surowiec o tej próbie jest lżejszy i bardzo twardy. Intensywność koloru żółtego jest tu relatywnie najniższa spośród pozostałych prób. Wyroby ze złota 8-karatowego są dosyć podatne na działanie czynników atmosferycznych. Niejednokrotnie zdarza się, że złoto pod wpływem czynników środowiska ciemnieje. To sprawia, że obrączki ślubne wykonane ze złota o próbie 333 będą wymagać częstego odświeżania.

Wybierając surowiec, z jakiego zostaną wykonane obrączki, warto posłuchać rady doświadczonego jubilera. Korzystając z usług firmy Jubiler - Złotnik - Grawer z Chojnic możecie liczyć na fachowe doradztwo oraz możliwość wykonania obrączek ślubnych na indywidualne zamówienie. Duże doświadczenie, wiedza oraz precyzja pozwalają firmie Jarmar na tworzenie trwałych i niepowtarzalnych wyrobów ze złota.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz