Materiał Partnera

Wybór okien. Drewniane, aluminiowe czy z PCV?

Wybór okien. Drewniane, aluminiowe czy z PCV?

Okna to jeden z ważniejszych elementów w konstrukcji domu. Ich wybór nie powinien zależeć wyłącznie od aspektów estetycznych poszczególnych modeli. Liczy się ich trwałość, izolacyjność, a także łatwość utrzymania w czystości. Na rynku dostępne są okna z PCV, drewniane i aluminiowe. Każdy z tych materiałów ma swoje wady oraz zalety. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze okien należy przenalizować wszystkie za i przeciw.

Okna z PCV

Okna z PCV cieszą się największą popularnością. Są montowane w domach jednorodzinnych, obiektach użytkowych i mieszkaniach. Charakteryzuje je zróżnicowana kolorystyka. Profile tych okien są podzielone na komory. Ich liczba ma bezpośredni wpływ na izolacyjność okien. Im więcej komór, tym skuteczniej będą one zapobiegały ucieczce ciepła z pomieszczeń.

Aby poprawić parametry techniczne okien z PCV, stosuje się wzmocnienia z włókna szklanego lub wzmocnienia stalowe ocynkowane. Niektóre modele mają także komory wypełnione pianką, która znakomicie izoluje i pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę w domu.

PCV to tworzywo, które na długo zachowuje estetyczny wygląd. Co więcej łatwo utrzymać je w czystości. Ponadto stylistyka tych okien świetnie koresponduje ze współczesnymi, minimalistycznymi trendami w architekturze. Jest to też najbardziej ekonomiczny typ okien.

Okna drewniane

Obecnie powraca moda na drewniane okna. Ich niewątpliwą zaletą jest naturalna stylistyka, która wnosi do budynku niepowtarzalny klimat.

Nowoczesne modele okien drewnianych wykonuje się z modrzewia, sosny, a nawet z drzewa egzotycznego. Ich konstrukcja jest stabilna, gdyż profile produkuje się, sklejając ze sobą kilka warstw drewna.

Warto wiedzieć, że drewno jest często niesłusznie uznawane za materiał nietrwały. Wystarczy jednak odpowiednio je zabezpieczyć, aby było odporne na różnorodne warunki atmosferyczne. W tym właśnie celu drewniane okna są lakierowane i pokrywane farbą akrylową.

„Drewno stosowane do wykonywania okien nie ulega paczeniu. Zapewniają to nowoczesne metody produkcji oraz nakładanie na drewno warstw ochronnych. Farby czy lakier, którymi pokrywa się okna, mogą być bezbarwne. Dzięki temu nadal doskonale widoczne są naturalne słoje” – mówi specjalista z firmy Okno-Lux.

Należy jednak pamiętać, że okna z drewna wymagają regularnej i starannej konserwacji. Jeżeli chodzi o ich właściwości termiczne, to będą one tym lepsze, im grubsza będzie rama okienna.

Okna z aluminium

Okna te są niezwykle wytrzymałe, przy czym ich konstrukcja jest bardzo lekka. Nie wymagają też konserwacji. Są najczęściej montowane w hotelach, biurowcach, obiektach publicznych. Na uwagę zasługuje także ich nowoczesna stylistyka. Niestety mają dużo gorsze parametry dotyczące izolacji termicznej niż okna z PCV.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz