Materiał Partnera

Wybór maszyn do obróbki metali - nowe czy używane?

Wybór maszyn do obróbki metali - nowe czy używane?

Usługowe wytaczanie czy frezowanie elementów z metali, cięcie piłą z bardzo dużą dokładnością czy precyzyjne szlifowanie są ciekawym pomysłem na usługi. Aby je świadczyć i osiągać z nich odpowiednie dochody, należy zainwestować w specjalistyczną maszynę do obróbki metali. Na rynku można znaleźć modele nowe i używane. Który z nich warto wybrać i dlaczego?

Obróbka metali – technologie i maszyny

Obróbka metali jest jednym z najczęściej wykonywanych procesów produkcyjnych, realizowanych zarówno w celu wytworzenia gotowych elementów, jak i przygotowywania powierzchni czy detali do dalszego przetwarzania. Przykładowo, za pomocą profesjonalnej tokarki CNC można wykonać ozdobną, drewnianą nogę do lampy, a także detal konstrukcyjny do skomplikowanego urządzenia. Szlifowanie pozwala wyrównać krawędzie materiału po odlewie, jak i nadać chropowatości powierzchni przygotowanej do lakierowania. Wśród wielu metod obróbki (obok tych wykonywanych w technologii skrawania) można wymienić też tłoczenie, cięcie, wyginanie, skręcanie, profilowanie a także metody obróbki cieplnej, chemicznej i mieszanej. Do stosowania każdej z tych metod są też niezbędne profesjonalne maszyny: tokarki, szlifierki, frezarki, piły i pilarki, prasy, wytłaczarki i wiele innych. Sprzęt tego typu oferuje w sprzedaży firma Arte-Ferrum, która specjalizuje się w dystrybucji maszyn nowych oraz używanych, poddanych gruntownemu remontowi i w pełni sprawnych.

Zalety maszyn używanych

Oczywistym jest, że każdy przedsiębiorca planuje jak najbardziej kompleksowe wyposażenie swojej firmy w park maszynowy. Nie zawsze jednak planowany zakup jest możliwy z uwagi na dostępność środków finansowych czy też potrzeby firmy. Inwestycja w drogie urządzenie, które jest wykorzystywane okazjonalnie, stanowi przykład nierozsądnego gospodarowania kapitałem firmy. Kompromisem w tej sytuacji jest zakup maszyny używanej – tańszej, ale w pełni sprawnej i o wystarczającym potencjale. Warto pamiętać, że nowoczesna frezarka czy tokarka nie jest domowym mikserem, który psuje się po kilku użyciach. Do toczenia czy frezowania ciężkich elementów ze stali są niezbędne solidne i wytrzymałe konstrukcje. Podobnie jak najstarsze lokomotywy, które do dziś ciągną wagony po siedemdziesięciu latach od wyprodukowania, tak i wiele maszyn do obróbki metali może służyć przez dekady. Dlatego też na potrzeby warsztatu usługowego, w którym toczenie jest tylko jedną z wielu czynności wykonywanych „przy okazji” innych napraw, z powodzeniem wystarczy używana tokarka. Do zalet takich maszyn można zaliczyć:

  • znacznie niższą cenę zakupu,
  • pełną sprawność, jaką gwarantuje kompleksowy remont,
  • natychmiastową gotowość do pracy bez konieczności montażu z części,
  • dostęp do starszych modeli o specjalnych cechach i parametrach,
  • zakup bezpośrednio po przeglądzie technicznym,
  • sprawność zazwyczaj na poziomie nowych egzemplarzy.

Używane maszyny do obróbki metali nie są przeznaczone dla każdego. Jeśli kupowana szlifierka czy frezarka ma przed sobą dwadzieścia lat intensywnej pracy przez kilkanaście godzin dziennie, z pewnością inwestycja w nowy egzemplarz będzie lepszym rozwiązaniem. Ponadt, maszyny wprost od producentów mają dłuższą gwarancję i dostęp do wsparcia technicznego włącznie z rozruchem i szkoleniem personelu. Często są też nowocześniejsze, wzbogacone o praktyczne rozwiązania techniczne.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz