Artykuł sponsorowany

Wybieramy schody domowe

Wybieramy schody domowe

Większości z nas marzą się drewniane solidne schody, cieszące oko oraz zapewniające bezpieczeństwo. Kojarzą się nam z tradycją, a użyte do ich tworzenia naturalne materiały sprawiają, że korzystanie z nich to czysta przyjemność. Pewnych trudności może nastręczyć wybór odpowiedniego rodzaju drewna oraz kształtu schodów. Ten pierwszy rzutuje na trwałość oraz wygląd schodów, a ten drugi ściśle łączy się z konstrukcją domu.

Optymalna wysokość stopni

Rozwój stolarstwa oraz branży budowlanej otworzył przed nami niesamowitą liczbę możliwości, dzięki czemu nawet w dziedzinie schodów drewnianych możemy pozwolić sobie na pewne eksperymenty. Mimo wszystko pewne cechy pozostaną wspólne. Jedną z nich jest wysokość stopni. Optymalna powinna wynosić jakieś 17‐18 centymetrów. Zapewnia ona komfort wszystkim korzystającym, niezależnie od grupy wiekowej. Zbyt wysokie stopnie mogą być bowiem zbyt trudne do pokonania przez dzieci oraz osoby starsze. Czasem jednak nie będziemy mieli wyboru i ustanowienie odpowiedniej wysokości stopni będzie niemożliwe. Zwykle zależy to od konstrukcji domu. Jeśli mamy mniej miejsca, nasze przyszłe schody będą mniej typowe. Oczywiście nie znaczy to, że staną się przez to mniej wygodne. Musimy po prostu zadbać o to, by ich projekt został wykonany fachowo – np. przez pracowników firmy Drew‐Dom. Podstawową kwestią staje się wówczas szerokość stopnia – im jest on węższy, tym stopnie powinny być wyższe. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj schodów, na jaki się zdecydujemy. Najprostszym rodzajem są, cóż – schody proste. Zajmują jednak bardzo dużo miejsca i przez to warto rozważyć schody spiralne.

Wybór drewna na schody

Wszyscy wiemy, jakie są cechy dobrych schodów – muszą być one wygodne, bezpieczne i dopasowane do wnętrza, w którym się znajdują. Najczęściej wybieramy tradycyjne, drewniane – wiemy, że są solidne i stabilne, więc instynktownie im ufamy. Wiele zależy tutaj od rodzaju drewna, jaki został użyty do ich wytworzenia. I chociaż schody można wykonać z dowolnego rodzaju drewna, to najwyższą trwałością cechuje się to pozyskane z egzotycznych gatunków drzew. Dobrze sprawdza się także nasz rodzimy dąb. Jeśli nasz budżet jest ograniczony, warto zwrócić uwagę na tańsze opcje – schody z jodły lub sosny. Kolor użytego drewna również nie jest bez znaczenia – powinniśmy go dobrać tak, by pasował do wnętrza. Oczywiście nasz wybór nie jest ostateczny – po latach, gdy schody się zużyją, można z łatwością je odnowić, używając np. lakieru lub farby, które zmienią ich wygląd. Stare schody dobrze wyglądają także wówczas, gdy pokryje się je wykładziną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz