Artykuł sponsorowany

Wybieramy pierwszy motocykl

Wybieramy pierwszy motocykl

Sprawa wyboru pierwszego motocykla stanowi problem od momentu pojawienia się tych maszyn w szerokim obiegu. Problem pojawia się całkowicie naturalnie, bo osoba bez doświadczenia w omawianej dziedzinie nie może tak naprawdę wiedzieć, co dokładnie jej odpowiada. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z motocyklami i nie mamy do kogo się zwrócić, czasem zmuszeni jesteśmy do dokonywania wyboru niejako w ciemno.

Gdzie szukać porad motocyklowych?

Całą sprawę wyboru pierwszego motocykla można sobie ułatwić, dokładnie analizując własne potrzeby i preferencje, ale ostatecznej oceny podjętego wyboru dokonamy dopiero po dłuższym czasie użytkowania motocykla. Niekiedy może się okazać, że przeszkadzają nam w nim tylko drobne mankamenty, innym razem zły dobór maszyny może skutecznie zniechęcić nas do dalszych przygód związanych z jazdą na dwóch kółkach. Porad znajdziemy oczywiście mnóstwo – czy to wypytując znajomych, czy to przeszukując Internet. W każdej z nich jest odrobina prawdy, ale zwykle jest to prawda jednostronna, właściwa tylko dla osoby, która ją wygłasza. Rozwiązanie, które sprawdzi się dla jednego motocyklisty, może kompletnie nie pasować drugiemu – i vice versa.

Istotna kwestia doświadczenia

Mimo tego, ze wszystkich porad można wyciągnąć pewne wspólne wnioski. Istotne jest przede wszystkim wybranie dobrego salonu motocyklowego – oferującego atrakcyjne rabaty, komplet akcesoriów niezbędnych każdemu motocykliście czy ubezpieczenie – takiego jak Moto. Juliusz Rakowski. Wielu doświadczonych motocyklistów przyznaje ponadto bez ogródek, że najważniejsze jest przede wszystkim nabranie doświadczenia w nowym typie poruszania się. Jazda motocyklem, aby była bezpieczna i przyjemna, wymaga od nas wielu umiejętności. Nie jesteśmy w stanie nabyć ich w inny sposób, jak po prostu jeżdżąc. Niezależnie od tego, jaki typ motocykla wpadł nam w oko, czy mamy już wybrany konkretny model, czy też nie – większość korzyści z posiadania takiej maszyny odczujemy dopiero, gdy za jej sterami poczujemy się całkowicie swobodnie, pewni swoich kompetencji i nabytych zdolności. Kupno pierwszego motocykla zawsze pociąga za sobą ogromną pokusę testowania jego możliwości i sprawdzania, na co stać nowy pojazd. Niestety, nie możemy jej ulegać – przynajmniej nie od razu, gdy nie nabyliśmy jeszcze doświadczenia.

Motocykl dla osoby początkującej

Patrząc z tej perspektywy, dobrym wyborem może okazać się kupno motocykla o mniejszej pojemności silnika, czy też lżejszego. Większość z takich maszyn wybacza początkującym popełniane podczas ich użytkowania błędy, a tym samym pozwala uczyć się bez zbędnego ryzyka. Ich moc jest relatywnie niska, co wydaje się odpowiednie zwłaszcza dla tych z nas, którzy mają tendencję do wykorzystywania wszystkich możliwości posiadanej maszyny. Zasada ta znajduje swych zwolenników zwłaszcza wśród osób, które doradzają przyszłym motocyklistom w młodszym wieku. Ten, jak wiemy, rządzi się swoimi prawami i czasem warto zawczasu ograniczyć lekkomyślne zakusy. Mniejsza waga oraz gabaryty pomagają zapanować nad pojazdem – jeśli siedzisko umiejscowione jest wysoko, a motocykl jest ciężki, to osobie początkującej manewrowanie maszyną może przychodzić z niemałym trudem. Łatwo wówczas o wypadek.

Kiedy preferencje biorą górę

Niestety, jeśli chodzi o wybór pierwszego motocykla nie istnieje żadna złota reguła. Możliwych jest za to wiele odstępstw od przytoczonych wyżej prawideł. Dla przykładu, wraz z większą pojemnością wcale nie musi iść przyrost mocy. Nie możemy także pominąć kwestii naszych osobistych preferencji, które czasem po prostu biorą górę. I nie ma w tym nic złego. Jeśli kupujemy pojazd, to chcemy, aby odpowiadał naszym upodobaniom. Jeżdżenie na nieodpowiadającym nam motocyklu, który wybraliśmy tylko z perspektywy własnego braku doświadczenia, nie będzie dla nas w ogóle przyjemne. W ten sposób z pewnością nie złapiemy bakcyla i bardzo szybko zrezygnujemy z nowego hobby – a szkoda. Innymi kryteriami, które warto wziąć pod uwagę przy kupowaniu pierwszego motocykla, jest niskie spalanie oraz niezawodność. Nie ma niczego gorszego od maszyny, w której kufrze trzeba ciągle wozić zestaw narzędzi. Ważne jest zatem, aby regularnie odwiedzać serwis motocyklowy. Wysokie wydatki na paliwo również nie są pożądane – gdy wreszcie uda się nam zdobyć motocykl, chcemy na nim przede wszystkim jeździć, i to dużo. Jeśli każda rekreacyjna przejażdżka będzie nas kosztowała krocie, to przed odpaleniem maszyny zastanowimy się dwa razy – i często koszty przeważą. Zjawisko to jest bardzo niekorzystne, bo właśnie podczas takich przejażdżek bez żadnego konkretnego celu zyskujemy wspomniane wyżej doświadczenie, które przyda nam się w poważniejszych sytuacjach – kiedy pojedziemy w dłuższą trasę, czy zostaniemy zmuszeni do wykonywania manewrów w ruchu miejskim.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz