Materiał Partnera

Wybieramy kask rowerowy – poradnik dla kupujących

Wybieramy kask rowerowy – poradnik dla kupujących

Podstawową funkcją kasku jest zapobieganie urazom głowy w razie wypadku. W tym celu muszą być wyposażone w elementy pochłaniające energię uderzenia, wkładki przejmujące obciążenie przyjęte oraz system retencji. Dobry kask to inwestycja, dlatego wybierając odpowiedni model, warto skupić się na czymś więcej niż atrakcyjny wygląd. Sprawdź, dlaczego niektóre kaski zapewniają skuteczną ochronę, podczas gdy inne są tylko prowizorycznym zabezpieczeniem.

Kaski rowerowe – jak są produkowane?

Kaski rowerowe są produkowane z pianki polistyrenowej, która ściska się, zapewniając pełną amortyzację i równomierny rozkład siły uderzenia. Zewnętrzna warstwa pokrycia wykonana jest z twardego materiału, który utrzymuje piankę wewnątrz konstrukcji. Zewnętrzna powłoka stanowi również warstwę ochronną w przypadku przebicia i innych urazów mechanicznych. Tanie kaski rowerowe z tworzywa sztucznego są dość lekkie, ale nie stanowią skutecznej ochrony przy mocnym uderzeniu. Profesjonalne modele, dostępne w ofercie ACCS, wykorzystują kompozyt z włókna węglowego, dlatego cechują się większą wytrzymałością i mniejszą wagą. Warto przy tym dodać, że profesjonalne modele, oprócz regulacji obwodu, posiadają możliwość dostosowania głębokości oraz kąta nachylenia. Absolutnym liderem na rynku kasków jest niemiecka producent CASCO, który stosuje wiele opatentowanych rozwiązań m.in. system dodatkowej wentylacji oraz zapięcie pod brodą umożliwiające szybkie zdjęcie kasku.

Kaski rowerowe CASCO – innowacyjne technologie

Rowerzyści, poszukujący bezpiecznych kasków, wykonanych z wysokiej jakości komponentów, chętnie sięgają po modele od niemieckiej firmy CASCO. Producent zastosował wiele autorskich rozwiązań, które zostały docenione przez zawodowych kolarzy. Na szczególną uwagę zasługuje system CASCOfit, w którym umieszczona wewnątrz kasku siateczka (z regulacją głębokości) zapewnia dodatkową wentylację. Z kolei specjalny system zapięcia pod brodą CASCOlock umożliwia szybkie zdjęcie kasku, co jest szczególnie istotne dla triathlonistów. Kaski od CASCO posiadają ponadto opatentowany system mocowania szyb do kasków oraz autorski system spojlerów. Użytkownicy, którym zależy na personalizacji kasku do koloru roweru lub stroju, mogą wykorzystać funkcję Mystyle. 

Jak dopasować kask rowerowy?

Odpowiednie dopasowanie kasku jest kluczowe dla wygody i bezpieczeństwa użytkowania. Większość znanych marek produkuje modele w rozmiarach „małym”, „średni,” i „dużym”. Niestety, wielkości nie są regulowane żadnymi standardami, dlatego nie warto sugerować się rozmiarówkami jednego producenta. Aby prawidłowo dopasować kask, należy zmierzyć obwód głowy przy pomocy taśmy mierniczej okręconej wokół najszerszej części głowy (ok. 2 cm powyżej linii brwi). Jeżeli zaś chodzi o system retencji, pamiętaj, że po prawidłowym zaciśnięciu powinieneś być w stanie zmieścić dwa palce między paskiem a brodą. Co ciekawe, wiele kasków ma dodatkowy system retencji, który zapewnia usztywnienie wokół głowy i kości potylicznej.

Opracowanie:
Blizne Łaszczyńskiego, Fortowa 1
tel. 22 670 22 53
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz