Materiał Partnera

Wybieramy drewno na więźbę dachową dla domu

Wybieramy drewno na więźbę dachową dla domu

Rodzaj drewna na więźbę dachową, a także jego dokładne parametry zawsze dostosowywane są do projektu budynku. Na przykład dla mniejszych domów jednorodzinnych z planowanych pokryciem dachowym z blachodachówki można zastosować niższe w klasie drewno na więźbę. Nie oznacza to, że nie musi być ono przebadane i certyfikowane. Obecnie najlepiej kupować surowiec pochodzący z Lasów Państwowych. Powinien spełniać on również normy FSC.

Polecane gatunki drewna na więźbę dachową

W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wybieranym drewnem na więźbę dachową jest drewno iglaste. Popularna jest sosna, świerk, a także jodła oraz modrzew. Ważne, aby nie miały one zbyt dużej ilości sęków, a także aby poziom zawartości żywicy był bardzo niski. Ich cena jest bardzo atrakcyjna, a odporność na szkodniki oraz grzyby jest wystarczająco wysoka.

Oczywiście surowiec przed produkcją tartaczną musi przejść proces fitosanitarny. Jest nim obróbka polegająca na eliminowaniu ze struktury drzewa wszystkim drobnoustrojów wraz z ich formami przetrwalnikowymi.

Klasy tarcicy na więźbę dachową

Formą drewna na więźbę dachową jest najczęściej tarcica obrzynana, a niekiedy strugana. W obu przypadkach materiał ten musi spełniać wszystkie wyznaczniki norm dotyczących drewna konstrukcyjnego. W przypadku tarcicy z drzewa iglastego należy wybierać tę w klasie od C 24 do C 27. Takie drewno zapewnia idealne parametry techniczne do wznoszenia solidnej więźby dachowej, która wytrzyma wysokie obciążenia oraz porywy wiatru.

Przed zakupem warto analizować tabelę klas wytrzymałości drewna konstrukcyjnego dla normy PN-EN 338. Najważniejsze są własności wytrzymałościowe oraz sprężyste.

Drewno docinane na wymiar

Drewno na więźbę dachową, a także deski, łaty, krokwie, szalówki czy kontrałaty można kupować od tartaków w katalogowych rozmiarach. Wtedy docinaniem po zakupieniu zajmują się pracownie dekarskie lub firmy budowlane. Niestety wydłuża to proces budowy domu, a koszty tworzenia dachu wzrastają. Inwestor naraża się także na to, że zakupiony towar ulegnie przemoknięciu lub zawilgoceniu w oczekiwaniu na obróbkę na placu budowy (należy zainwestować w bezpieczny i suchy skład materiałów).

Znacznie bardziej polecanym rozwiązaniem jest współpracowanie z tartakami, które tworzą elementy więźby dachowych według dostarczonych opracowań technicznych. To zapewnia m.in. SKŁAD DREWNA Sławomira Krzysztofiak, który jest idealnym dostawcą drewna do budowy domów (mowa nie tylko o więźbie, ale także o deskach podłogowych i galanterii ogrodowej).

Drewno suszone komorowo

Więźba dachowa musi być bezsprzecznie tworzona z drewna o bardzo niskiej zawartości wilgoci. Architekci oraz pracownicy tartaków najbardziej polecają tarcicę czterostronnie struganą i suszoną komorowo. Jej poziom wilgotności nie przekracza 12%. Jest to zatem lepszy wynik niż w przypadku drewna sezonowanego, które zanim wytraci wilgoć, musi przeleżeć w specjalnych składach nawet kilkanaście miesięcy. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz