Materiał Partnera

Wszystko to, co musisz wiedzieć na temat ubezpieczenia domu.

Wszystko to, co musisz wiedzieć na temat ubezpieczenia domu.

Przeważająca część społeczeństwa decyduje się na zakup własnego domu lub mieszkania. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że jest to spory wydatek, który zazwyczaj pochłania wszystkie pieniądze, które odłożyliśmy na nasz wymarzony kąt, a ponadto często i tak dodatkowo niezbędny jest kredyt. Dlatego właśnie nie powinniśmy zapominać o ubezpieczeniu domu lub mieszkania. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli nastąpi pożar lub inne przykre zdarzenie, to tak naprawdę zostaniemy z niczym. Jak wybrać ubezpieczenie domu? Dlaczego warto zdecydować się na nie ? Sprawdź to w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania!

Kilka słów na temat ubezpieczenia domu

Na samym początku warto podkreślić, że ubezpieczenie domu to dobrowolna polisa, i nie mamy obowiązku zawierania jej. Wyjątkiem jest moment, kiedy zaciągamy kredyt w banku, w takiej sytuacji polisa jest wymagana. Ma ona na celu przelanie na bank świadczeń odszkodowawczych, które przysługują osobie ubezpieczonej. W ten sposób bank zabezpiecza na wypadek niespłacenia zobowiązania w terminie.

Dom / mieszkanie, czyli dorobek całego życia zawsze warto ubezpieczyć przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Na zakup takiego ubezpieczenia powinny się zdecydować osoby mające prawo majątkowe / własnościowe, a w szczególności wynajmujące mieszkania.

Co obejmuje ubezpieczenie domu?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup polisy mieszkaniowej lub na dom to najpierw powinniśmy się udać do wybranej firmy ubezpieczeniowej lub porozmawiać z jej przedstawicielem (np. telefonicznie, bezpośrednio na spotkaniu), który przedstawi propozycję w kilku wariantach, a wcześniej zapyta o oczekiwania.

Dlatego pamiętajmy, aby nie śpieszyć się z zawarciem umowy, by nasz wybór nie był przypadkowy, by potem, gdy dojdzie do zdarzenia nie było rozczarowania, bo np. jest szkoda, ale nie kupiliśmy tego ryzyka. Zanim podejmiemy decyzję, sprawdźmy, co oferta ma swoim zakresie (mury, wyposażenie, piwnicę, garaż itd.), od czego chroni naszą nieruchomość i jakie są wyłączenia, w czym pomoże nam firma ubezpieczeniowa, jakie będzie wsparcie po szkodzie, gdy dojdzie do zdarzenia oraz poznajmy Assistance.

Najwięcej osób decyduje się na podstawowe ubezpieczenie domu od takich ryzyk jak: pożar, uderzenie pioruna, upadek statku powietrznego, obsunięcie ziemi, zapadanie ziemi, deszcz, grad, silny wiatr, powódź, upadek drzew i budowli itd. Jednak pamiętajmy, że jeżeli dla nas to za mało, to możemy rozszerzyć naszą ochronę w polisie, za dodatkową opłatą o kolejne ryzyka jak: kradzież, dewastacja, stłuczenie przedmiotów szklanych, uderzenie pojazdu mechanicznego, zalanie czy przepięcie.

Ważnym składnikiem tego rodzaju umów jest Odpowiedzialność Cywilna w życiu prywatnym, która chroni nas przed skutkami finansowymi, jeśli nieumyślnie wyrządzimy szkodę (rzeczową, osobową) osobom trzecim (obcym) w życiu prywatnym. Przykładem niech będzie zalanie mieszkania sąsiada czy pogryzienie go przez psa.

Podsumowując w skrócie !

Przed podpisaniem polisy na ubezpieczenie nieruchomości powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • przedmiot ubezpieczenia
  • zakres polisy ubezpieczeniowej
  • wartość nieruchomości
  • wyłączenia odpowiedzialności
  • ryzyka dodatkowe
  • czas trwania umowy
  • zgłoszenie szkody, jak i kiedy
  • wysokość składki

  Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, że zawsze warto zdecydować się na ubezpieczenie domu, lecz pamiętajmy, aby dać sobie czas na poznanie warunków oferowanej umowy, nie śpieszyć się, bo istnieje duże ryzyko, że wybierzemy mało opłacalne rozwiązanie lub pominiemy jakieś ryzyko, z którego dojdzie do zdarzenia i po prostu będziemy żałować, gdy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Ważny jest też wybór ubezpieczyciela. Sprawdźmy przed podpisaniem umowy dokładnie przedstawione warianty, zakres umowy, wybór dodatkowych umów i nie kierujmy się, tylko wysokością składki.

  Polecam swoje usługi.

  Opracowanie:
  Koszalin, Wańkowicza 17A
  tel. 601 165 797
  Oceń artykuł (0)
  0.0
  Komentarze
  Dodaj komentarz