Artykuł sponsorowany

Wszystko na temat układu hamulcowego w samochodzie

Wszystko na temat układu hamulcowego w samochodzie

Wszyscy wiemy, jak ważny dla bezpieczeństwa wielu osób jest w stu procentach sprawny samochód. Jednym z elementów, o które w szczególnym stopniu należy dbać, jest oczywiście układ hamulcowy, którego nawet najdrobniejsza usterka może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Zobaczmy więc, z czego składa się układ hamulcowy, jakie są jego typowe usterki oraz jak go naprawić.

Z czego składa się układ hamulcowy?

Układ hamulcowy samochodu posiada wiele różnych elementów, których głównym zadaniem jest oczywiście jak najszybsze zatrzymanie pojazdu tak, by nie stwarzać zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego. Przejdźmy zatem do budowy całej konstrukcji układu hamulcowego, który składa się z ciśnieniowych i elastycznych przewodów, pedału hamulca, pompy, szczęk, bębnów, zacisków a także oczywiście klocków i tarcz hamulcowych. Wśród klocków hamulcowych mamy do wyboru takie opcje jak monolotyczne, wentylowane, nawiercane lub węglowo-ceramiczne klocki hamulcowe, zaś wśród tarcz dostępne są niskometaliczne, półmetaliczne, ceramiczne oraz azbestowe. Cały układ hamulcowy możemy także podzielić na dwie części, czyli uruchamiany standardowo, układ roboczy oraz uruchamiany przy pomocy hamulca ręcznego, układ dodatkowy.

Jakie są rodzaje układu hamulcowego?

Układ hamulcowy w samochodzie posiada kilka rodzajów, których budowa zależy od typu pojazdu w jakim się on znajduje, dlatego właśnie wyróżniamy tutaj:

  • Hydrauliczny - Jest to najczęściej spotykany przez nas rodzaj układu hamulcowego, ponieważ montuje się go w praktycznie każdym samochodzie osobowym, których jak wszyscy wiemy jest na naszych drogach najwięcej. Układ ten działa w taki sposób, że po wciśnięciu pedału hamulca z układu hamulcowego do tłoków w obrębie cylindrów kół wtłaczany jest płyn hamulcowy i to powoduje zatrzymanie się pojazdu.
  • Pneumatyczny - Tego rodzaju układ hamulcowy dedykowany jest głównie do wszelkiego rodzaju samochodów ciężarowych a także naczep o sporych gabarytach. W układzie tym podczas jazdy utrzymywane jest w przewodach hamulcowych wysokie ciśnienie, zaś hamowanie odbywa się poprzez zmniejszanie go.
  • Mechaniczny - Ten układ hamulcowy znaleźć możemy w małych przyczepach a działa on na zasadzie naporu ponieważ kiedy zatrzymujemy nasz samochód do przyczepka zatrzymuje się również dzięki powolnemu i delikatnemu najeżdżaniu na nasz pojazd. Właśnie dlatego tego rodzaju układ bardzo często nazywany jest hamulcem najazdowym.

Jak rozpoznać, że nasz układ hamulcowy jest niesprawny?

Oczywiście niesprawnie działający układ hamulcowy daje nam różnego rodzaju symptomy świadczące o uszkodzeniach jakiegoś elementu. W związku z tym warto zwrócić na to uwagę przede wszystkim wtedy, gdy dochodzi do:

  • piszczenia hamulców
  • drgań kierownicy
  • zbyt lekkiego działania pedału hamulca
  • ściągania samochodu w bok podczas hamowania
  • kompletnego braku hamowania po wciśnięciu pedału hamulca.

Wszystkie te symptomy świadczyć mogą przede wszystkim o braku płynu hamulcowego w zbiorniku bądź uszkodzeń lub zużycia klocków czy tarcz hamulcowych oraz przewodów doprowadzających płyn hamulcowy. Jeśli więc zauważymy jakikolwiek problem z naszym układem hamulcowym, to niezwłocznie warto udać się do warsztatu samochodowego takiego jak KRIS CAR, gdzie usterka zostanie zarówno szybko wykryta jak i naprawiona.

Opracowanie:
Bielawa, Lipowa 5
tel. 503 333 600
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz