Artykuł sponsorowany

Wszystko na temat badań medycyny pracy

Wszystko na temat badań medycyny pracy

Każda osoba, przed rozpoczęciem swojej kariery zawodowej zobowiązana jest do wykonania specjalnych badań z zakresu medycyny pracy. Mimo że wydawać by się mogło, iż jest to zbędna formalność, badania dla przyszłych pracowników mają swoje uzasadnienie, a służą przede wszystkim ochronie zdrowia i zweryfikowaniu indywidualnych predyspozycji do pełnienia określonego stanowiska. Chcecie dowiedzieć się więcej na temat wizyty u lekarza medycyny pracy? W poniższym artykule prezentujemy najważniejsze informacje. Zapraszamy do lektury.

Zadanie lekarza medycyny pracy

Lekarz medycyny pracy pełni bardzo odpowiedzialne zadanie. Każda osoba rozpoczynająca pracę w nowej firmie, zobowiązana jest do wykonania szczegółowych badań, zgodnie z wymogami. Lekarz medycyny pracy określa ogólny stan zdrowia pacjenta, a także przeprowadzając wywiad, ocenia jego przyszłe środowisko pracy. Jeśli nowy zawód wymagać będzie stałej pracy przed komputerem, lekarz może zlecić dodatkową wizytę u okulisty, aby wykluczyć ewentualną wadę wzroku. W przypadku obsługi niektórych maszyn warto wykonać badania neurologiczne natomiast jeśli nowa praca związana jest z przebywaniem w pomieszczeniach o wysokim poziomie hałasu, niezbędna jest wizyta u laryngologa. Co więcej, lekarz medycyny pracy powinien sprawdzić, czy dana osoba nie cierpi na żadne schorzenie, jak nerwica, zawroty głowy, zaburzenia równowagi czy problemy z pamięcią, które na co dzień mogą nie być zdiagnozowane, lecz z całą pewnością utrudnią wykonywanie prace zawodowej.

Jak wygląda badanie i jak często należy je powtarzać

Badania dla pracowników przeprowadzane są przez lekarza, posiadającego uprawnienia do wydawania zaświadczeń w zakresie medycy pracy. Wizyta u specjalisty obejmuje szczegółowy wywiad na temat obecnego stanu zdrowia, a także ma na celu zweryfikowanie, czy przyszłe środowisko pracy odpowiada możliwością danego pacjenta. Jeśli lekarz medycy pracy uzna za stosowne, może zlecić wykonanie dodatkowych badań i dopiero po ich dostarczeniu oceni, czy dany pracownik wykazuje zdolność do pracy. Częstotliwość badań okresowych uzależniona jest od konkretnej profesji. W większości przypadków należy udać się na wizytę kontrolną co 5 lat. Jednak jeśli pacjent narażony jest regularne działanie szkodliwych czynników, badania okresowe należy wykonywać nawet raz do roku.

Zaufany lekarz medycyny pracy

Aby mieć pewność, że badania medycyny pracy zostaną wykonane prawidłowo i na najwyższym poziomie, bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego lekarza. Pamiętajmy, że badania dla pracowników to nie zbędna biurokracja, a raczej istotny element, który pozwala określić zdolność danej osoby do pracy w konkretnym miejscu. Dużym zaufaniem swoich pacjentów cieszy się Lek. Med. Spec. Neurolog Wojciech Banasiak. Dzięki swojemu doświadczeniu oraz nowocześnie wyposażonemu gabinetowi wykonuje wszystkie badania precyzyjnie i dokładnie, przez co jest jednym z najchętniej wybieranych lekarzy medycy pracy w Pucku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz