Materiał Partnera

Wszystko, co trzeba wiedzieć o więźbie dachowej przed budową domu

Wszystko, co trzeba wiedzieć o więźbie dachowej przed budową domu

Na więźbie dachowej opiera się cała konstrukcja naszego dachu. Dlatego to bardzo ważny element każdego budynku. Więźby powstają z drewna, a ich wykonywaniem najczęściej zajmuje się doświadczony cieśla. Zanim zabierzemy się za budowę powinniśmy zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi konstrukcji więźb dachowych. Jakie drewno wybrać? Której firmie zlecić jej wykonanie?

Najpierw wybierz drewno

Najważniejszym zadaniem, jakie staje przed nami w związku z budową dachu, jest wybór odpowiedniego drewna. Najczęściej więźby wykonywane są z drewna sosnowego lub świerkowego. To stosunkowo tanie, a jednocześnie odpowiednio wytrzymałe rodzaje drewna. Właśnie wybór drewna gwarantuje więźbie – a tym samym całej konstrukcji dachowej – odpowiednią jakość. Dlatego w niektórych przypadkach więźby są dębowe – to najwytrzymalsze, najbardziej solidne drewno, ale jest ono także niezwykle drogie – dlatego stosuje się je tylko w wyjątkowych budynkach. Do więźby na naszym domu sprawdzi się doskonale drewno sosnowe lub świerkowe. Taka tarcica ma odpowiednie właściwości, by powstawały z niej solidne, bezpieczne więźby. Ważnym kryterium jest także wilgotność drewna. Drewno na więźbę powinno mieć od 15 do 18% wilgotności – pamiętajmy, że wartość ta dotyczy całego elementu, a nie tylko wilgotności powierzchniowej. Duże znaczenie ma także obróbka drewna – w tartaku Zakład Stolarski Iskra Anna Smorawska znajdziemy tarcicę obrzynaną i struganą – ta druga jest bardziej gładka i odporniejsza na ogień. Kupując drewno na więźbę, koniecznie je obejrzyjmy. Nie może być na nim śladów pleśni ani grzybów. Dobrze też, by nie miało wielu sęków.

Co musimy kupić?

Zasadniczo do budowy więźb dachowych wykorzystywane są różne produkty, które można kupić w tartaku. Najtańszym materiałem jest tarcica obrzynana, ale jak już wspomnieliśmy wyżej, jest ona słabo odporna na ogień. Innym, nieco droższym materiałem, jest drewno czterostronnie strugane i suszone komorowo – to właśnie ten materiał jest najbardziej polecany przez fachowców.

Budowa więźby

Konstrukcja więźby dachowej zmienia się w zależności od projektu dachu. Najprostsze są więźby krokwiowe. Pozwalają one jednak na stworzenie tylko prostego, dwuspadowego dachu. Jeśli nasz dach ma mieć więcej załamań, potrzebne nam będą inne rozwiązania. Niezależnie jednak od tego, jak ma wyglądać nasz dach, koniecznie zlećmy wykonanie więźby dachowej doświadczonym fachowcom – ich umiejętności to gwarancja naszego bezpieczeństwa.


Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz