Materiał Partnera

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zapiszesz się na kurs prawa jazdy

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zapiszesz się na kurs prawa jazdy

Prawo jazdy ma dziś prawie każdy – wiele osób podchodzi do egzaminu tuż po osiemnastych urodzinach. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, co wiąże się z zapisaniem się na kurs. Jakie formalności musimy załatwić? Na czym polega nauka jazdy? Jakie mamy prawa i obowiązki? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule. Podpowiadamy też, co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na zdany egzamin.

Przed rozpoczęciem kursu

Pierwszą ważną informacją jest ta, że aby przystąpić do kursu, nie musimy mieć jeszcze ukończonych 18 lat. Pełnoletni musimy być w dniu egzaminu, jednak sam kurs możemy rozpocząć już na trzy miesiące przed 18. urodzinami. Żeby do niego przystąpić będziemy jednak potrzebować Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Trzeba uzyskać go ze starostwa powiatowego w miejscu, w którym mieszkamy. Ubiegając się o wydanie profilu, musimy złożyć w urzędzie kilka ważnych dokumentów:

  • wypełniony wniosek o wydanie PKK – wzór znajdziemy na stronie internetowej wydziału komunikacji lub w naszej szkole jazdy,
  • orzeczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów,
  • pisemną zgodę rodzica lub opiekuna – jeśli nie mamy 18 lat,
  • kolorowe zdjęcie, spełniające wymogi podane w aktualnych przepisach.

Czas i koszty kursu

Zwykle kurs na prawo jazdy trwa około 8 tygodni. Zajęcia składają się z części teoretycznej i praktycznej. Dopiero po zaliczeniu 30 godzin teorii wsiadamy do samochodu. Godziny zajęć praktycznych możemy ustalić indywidualnie z instruktorem – dzięki temu możemy pogodzić kurs prawa jazdy z naszymi codziennymi obowiązkami. Bardzo dobrą szkołą jazdy jest Autos. Szkoła kierowców. R. Rak, I. Rak-Zamyślewska – pracujący tu instruktorzy starają się dostosowywać do potrzeb kursantów. Zajęcia praktyczne w tej szkole odbywają się w samochodach toyota yaris – to w nich odbywają się także egzaminy w WORD-zie. Kurs kosztuje zwykle 1150 zł. Można tę kwotę rozbić na raty. Wykupienie dodatkowych godzin jazdy to koszt 45 zł. Pamiętajmy, że zapłacić musimy też za podejście do egzaminu – za kategorię B płacimy 170 zł. Do egzaminu możemy jednak przystąpić dopiero po zakończeniu szkolenia.

Co zrobić, żeby zdać?

Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Najważniejsze jest jednak zapanowanie nad stresem. To właśnie z jego powodu egzaminy na prawo jazdy oblewają całkiem dobrzy kierowcy. Dobrze jest potrenować na przykład uspokajające techniki oddechowe. Duże znaczenie ma także wybór szkoły jazdy – najlepiej wybrać szkołę, którą ktoś nam polecił.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz