Materiał Partnera

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych

Egzamin na prawo jazdy zdany bezbłędnie i  właśnie trzymasz w dłoni kluczyki do pierwszego auta? Gratulacje! Jest jednak coś, co jako kierowca koniecznie musisz wiedzieć – jak działa Twoje ubezpieczenie. Płacisz za nie, ale czy wiesz dokładnie, przed czym Cię zabezpiecza? Zobacz, jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych, jaki jest ich zakres i na jakie wydatki powinieneś się przygotować.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do grupy ubezpieczeń majątkowych i obejmują dwa główne rodzaje ubezpieczeń:

obowiązkowe, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zwane również ubezpieczeniem OC,

dobrowolne ubezpieczenia, takie jak: autocasco (ubezpieczenie AC), ubezpieczenie NNW, assistance oraz ubezpieczenia samochodowe, ochrony prawnej, ubezpieczenie bagażu i rzeczy osobistych podróżujących osób. Do grupy ten należy także ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.

Ubezpieczenie OC  - obowiązkowe ubezpieczenie każdego kierowcy

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowe ubezpieczenie, które posiadać musi kierowca każdego pojazdu mechanicznego. Jego zakres regulowany jest prawnie, więc jedyne różnice w polisach, które masz do wyboru, polegają na jego cenie oraz czasie trwania ubezpieczenia. Wyróżnić tutaj możemy:

ubezpieczenie OC,

OC krótkoterminowe,

OC graniczne.

Ubezpieczenie OC chroni ubezpieczonego od odpowiedzialności w przypadku spowodowania wypadku. Oznacza to, ze w sytuacji takiej szkody pokrywa Twój ubezpieczyciel. Jeśli natomiast Ty zostaniesz poszkodowanym, OC sprawcy, analogicznie, pokryje Twoje szkody.

Każda polisa OC posiada taki sam zakres, przy wyborze warto więc skorzystać z najatrakcyjniejszej cenowo oferty. W doborze takiej pomagają kierowcom pośrednictwa ubezpieczeniowe, takie jak Pośrednictwo ubezpieczeniowo-finansowe Marii Kandulskiej, porównując i pomagając znaleźć optymalne rozwiązanie na podstawie danych kierowcy oraz pojazdu.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zwykle płaci się raz do roku, niektóre agencje ubezpieczeniowe proponują również możliwość zakupu 30-dniowego OC (krótkoterminowego) w przypadkach szczególnych.

Również właściciele pojazdów mechanicznych niezarejestrowanych w Unii Europejskiej zobowiązani są do zakupu OC granicznego, jeśli wjeżdżają na teren Polski.

Ubezpieczenie Autocasco – od kradzieży i zniszczeń

Najpopularniejszym ubezpieczeniem dodatkowym jest AC, czyli autocasco. To dobrowolne ubezpieczenie, gwarantujące odszkodowanie Tobie, jako właścicielowi samochodu, w przypadkach takich jak np.:

zderzenia z innymi pojazdami z winy kierującego pojazdem, zderzenia z osobami, zwierzętami lub przedmiotami na zewnątrz samochodu, również budynkami, a także uszkodzenia auta spowodowane przez osoby trzecie,

zdarzeń losowych, np. działania sił przyrody.

To także jedyne ubezpieczenie, gwarantujące odszkodowanie w przypadku kradzieży pojazdu lub jego części.

Każdy z ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenie AC może ustalić inną cenę oraz zakres polisy, dlatego warto szczegółowo zapoznać się z ofertą i poświęcić trochę czasu na zastanowienie lub skorzystać z pomocy pośrednika ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie Assistance + NNW – całodobowa pomoc

Kolejnymi nieobowiązkowymi ubezpieczeniami, które warto wykupić, są Assistance oraz NNW.

Ubezpieczenie Assistance gwarantuje kierowcom całodobową pomoc na drodze w przypadku kolizji lub, w szerszych pakietach, także awarii. Zapewnia ubezpieczonemu pomoc serwisową, informacyjną oraz medyczną. Ubezpieczenie to najkorzystniej jest kupić w pakiecie z innymi polisami, podobnie jak ubezpieczenie NNW.

NNW, czyli ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków zapewnia kierowcy odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. W zależności od pakietu dotyczy to jedynie kierowcy lub kierowcy i pasażerów auta.

Choć ubezpieczenia te nie należą do obowiązkowych, warto zakupić je w pakiecie z polisą OC, aby być zabezpieczonym w każdej sytuacji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz