Materiał Partnera

Wszystko co musisz wiedzieć o blachach perforowanych

Wszystko co musisz wiedzieć o blachach perforowanych

Branża metalurgiczna w naszym kraju rozwija się w błyskawicznym tempie. Pozwala to na zastosowanie coraz to nowszych rozwiązań, które jeszcze do niedawna uchodziły za niedostępne. Jednymi z nich są niewątpliwie blachy perforowane (zwane inaczej blachami otworowanymi), których obróbka należy do bardzo skomplikowanych procesów. Jakie są podstawowe zastosowania tego typu materiałów?

Blacha perforowana - co to takiego?

Blacha otworowana swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym otworom o określonej wielkości, które mogą przybierać różne kształty - najczęściej spotyka się blachy z oczkami okrągłymi i z oczkami kwadratowymi. W zależności od rodzaju otworów wykazują one różne właściwości. Niezmiennie jednak od swojego wyglądu, blachy perforowane charakteryzują się wytrzymałością oraz bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Faktura gotowego arkusza blachy perforowanej jest bardzo specyficzna i wyróżnia się zauważalnie spośród innych rozwiązań metalurgicznych.

Blacha, która ma zostać poddana procesowi perforacji, musi zostać w odpowiedni sposób przycięta. Ze względu na duże możliwości manipulacji jej wymiarami (zarówno na długość i szerokość, jak i grubość), początkowy arkusz blachy może być praktycznie dowolnych rozmiarów. Warto wspomnieć, że klienci mogą swobodnie wybierać z tysięcy dostępnych wzorów perforacji blachy lub poprosić o wyprodukowanie własnego wzoru - zgodnie z własnymi preferencjami i wymaganiami.

Gdzie mają zastosowanie blachy otworowane?

Panele perforowane odznaczają się dużą uniwersalnością i mogą być używane zarówno jako blachy typowo ozdobne, jak i np. blachy dźwiękoszczelne. Jak zauważają specjaliści z firmy Rmig sp. z o.o. na tym ich plusy się nie kończą. Do pozostałych zalet blach perforowanych zaliczają się również:

  • kontrola przepływu powietrza oraz wentylacji

  • redukcja wagi/hałasu, dobre właściwości dźwiękoszczelne

  • właściwości antypoślizgowe

  • powszechne wykorzystanie w przemyśle motoryzacyjnym, rolniczym, spożywczym

  • wykorzystanie w budownictwie (przy budowie i tworzeniu wzmocnień w maszynach i systemach wentylacji); z kolei przy budowie domów, bloków mieszkalnych czy budynków gospodarczych perforowana blacha sprawdzi się jako materiał na balustradę w miejscach, które wymagają zabezpieczenia, np. na balkonie czy tarasie

  • możliwość wykorzystania blach perforowanych jako atrakcyjnego wizualnie motywu aranżacyjnego w domu (szczególnie w stylu industrialnym), jak i poza nim (w tym przypadku sprawdzi się jako płot lub ogrodzenie posesji).

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz