Materiał Partnera

Wszechstronne zastosowanie silników elektrycznych

Wszechstronne zastosowanie silników elektrycznych

Obecnie trudno wyobrazić sobie świat, w którym nie istnieje silnik elektryczny tak chętnie wykorzystywany  zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, jak i w naszych domach. Silniki elektryczne znajdziemy w najróżniejszych sprzętach kuchennych i innych. Silnik tego typu przetwarza energię elektryczną na pracę mechaniczną. Z działania silników  elektrycznych korzystamy np. podczas odkurzania, koszenia trawnika i miksowania. Jakie inne zastosowanie mają silniki elektryczne? Jakie firmy zajmują się ich produkcją?

Silniki elektryczne      

Zadaniem silnika elektrycznego jest zamiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie – silniki elektryczne wykorzystujemy przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym np. w skuterach, samochodach, pociągach, tramwajach oraz trolejbusach. Silnik prądu napędza również frezarki, szlifierki i tokarki, jest więc niezbędny dla przemysłu. Jednak silniki elektryczne znajdziemy także w naszym najbliższym otoczeniu – schody ruchome w centrach handlowych są napędzane silnikami elektrycznymi, podobnie jak bramy wjazdowe. Natomiast mikrosilniki znajdziemy w elektrycznych szczoteczkach do zębów, mikserach, blenderach i robotach kuchennych. Zaawansowane technologiczne silniki elektryczne produkuje ceniony Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Dusznikach-Zdroju, w województwie dolnośląskim. Firma zajmuje się nie tylko produkcją silników elektrycznych, ale także usługami galwanizacyjnymi.

Silnik elektryczny w samochodach

Samochody napędzane energią elektryczną mają mnóstwo zalet. Wymienić należy choćby względy ekonomiczne, czyli koszt paliwa. Podróż pojazdem z silnikiem elektrycznym jest zdecydowane tańsza niż podróż tradycyjnym samochodem, napędzanym silnikiem spalinowym. Warto również podkreślić, że ogromną zaletą samochodów elektrycznych jest cicha praca oraz względy ekologiczne, które są w obecnych czasach bardzo ważne. Samochody z silnikami elektrycznymi nie emitują spalin, dlatego nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Tego typu pojazdy są również bardziej wydajne, niż tradycyjne, a dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu silnika, błyskawicznie rozpędzają się do dużych prędkości. Ogromnym atutem jest także brak konieczności stosowania manualnej skrzyni biegów.

Silniki elektryczne zdecydowanie ułatwiają nam życie. Obecnie możemy korzystać z zaawansowanych technologiczne silników elektrycznych, pamiętajmy jednak, żeby wybrać renomowanego i zaufanego producenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz