Wstydliwy problem nadpotliwości. Z czego wynika i jak się z nim uporać?

Nadpotliwość jest bardzo wstydliwym problemem, szczególnie nasilającym się latem. Choć pocenie się wynika z fizjologii organizmu i jest całkowicie naturalne, to nadmierne wydzielanie potu może wynikać z różnych chorób lub nieprawidłowego stylu życia. Wyjaśniamy, w jaki sposób poradzić sobie z nadpotliwością, aby móc prowadzić spokojne życie prywatne i zawodowe.
Główne przyczyny nadpotliwości
Przyczyny nadpotliwości mogą być pierwotne – związane z uwarunkowaniami genetycznymi i występujące miejscowo w okolicach pach, dłoni i stóp. Sytuacją, która najczęściej wzmaga wydzielanie potu jest stres. Wyróżnia się również przyczyny wtórne, które są następstwem chorób i zaburzonej fizjologii organizmu. Najczęstszą chorobą wywołującą nadpotliwość jest nadczynność tarczycy, w wyniku której zwiększone jest wydzielanie tyroksyny, a także przewlekła choroba płuc, serca lub nowotwór.
Nadpotliwość mogą powodować przyjmowane leki, na przykład antybiotyki, niektóre suplementy oraz leki przeciwdepresyjne. To również skutek nieodpowiedniej diety, w której występują w dużej ilości ostre przyprawy. Każdy przypadek nadpotliwości warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, aby określić dokładną przyczynę tej dolegliwości.
O nadpotliwości wypowiada się specjalista z Kliniki N-Symbiosis Med: Problem nadpotliwości dotyka wiele osób, uprzykrzając im życie. Przyczyn tej dolegliwości jest wiele, jednakże najczęściej związane są z nieprawidłową pracą gruczołów potowych.
Codzienne sposoby na ograniczenie wydzielania potu
W codziennej walce z nadpotliwością niezbędne jest zwrócenie uwagi na dietę, higienę, a także noszoną odzież. Dieta może być determinującym czynnikiem, który wzmaga pocenie. Takie produkty jak kofeina, alkohol i ostre posiłki mogą powodować nadpotliwość, dlatego warto je ograniczyć lub całkowicie wyeliminować.
Uwadze nie powinna umknąć właściwa higiena i towarzysząca jej depilacja. Okolice ciała, takie jak pachy i stopy powinny być myte przynajmniej 2 razy dziennie, szczególnie po wysiłku fizycznym.
Warto zaopatrzyć się w środki przeciwpotne, które mają dodatkowo działanie przeciwgrzybicze. Depilacja to również ważny aspekt w walce z nadpotliwością, ponieważ bakterie najszybciej gromadzą się we włosach.
Noszone ubrania powinny być wykonane z przewiewnych materiałów i nie przylegać do ciała. Latem poleca się nosić odzież wykonaną z bawełny lub lnu, natomiast zimą z wełny.
Zabiegi eliminujące nadpotliwość
Sposobem na pozbycie się nadpotliwości są zabiegi medyczne i kosmetyczne. Ich efekt może prawie całkowicie pozbyć się problemu i utrzymywać się wiele miesięcy. W uporaniu się z nadpotliwością warto skorzystać z takich zabiegów jak:
- BOTOX – zabieg polega na bezbolesnym wstrzykiwaniu mikroigłą toksyny botulinowej w najbardziej pocące się miejsca. Jego działanie polega na blokowaniu ujścia gruczołów potowych, w wyniku czego pocenie się jest bardzo ograniczone. Toksyną botulinową obstrzykuje się wybrane okolice pach, stóp, czoła, a nawet miejsca nad ustami. Efekt zabiegu Botox utrzymuje się nawet pół roku u osób aktywnych fizycznie, natomiast u reszty nawet 9 miesięcy. Zabieg poprzedzony jest dokładnym wywiadem przeprowadzonym ze specjalistą medycyny estetycznej.
- Fale radiowe – zabieg przy użyciu fal radiowych polega na mikronakłuciach, wykonywanych w określonej częstotliwości. Poprzedzony jest znieczuleniem miejscowym. Działanie tego zabiegu ma na celu niwelować gruczoły potowe, które występują w nadmiarze w pachach, dłoniach i stopach. Precyzyjność mikronakłuć pozwala na dokładne dotarcie do gruczołów, w wyniku czego problem nadpotliwości jest znacznie zmniejszony. Efekty zabiegu mogą utrzymać się nawet 12 miesięcy, a po tym czasie gruczoły potowe odbudowują się.
- Jonoforeza – w zabiegu jonoforezy wykorzystuje się prąd elektryczny, niszczący gruczoły potowe. Jest całkowicie bezbolesny, a w trakcie odczuwa się wyłącznie delikatne mrowienie. Podczas jonoforezy pacjent zanurza ręce i stopy w wodzie, przez którą jest przewodzony prąd elektryczny, a pod pachami znajdują się wilgotne podkłady z elektrodami. Aby uzyskać zamierzony efekt, poleca się wykonać około 10 zabiegów.