Artykuł sponsorowany

Współpraca z producentem suplementów diety – na jakich zasadach może przebiegać?

Współpraca z producentem suplementów diety – na jakich zasadach może przebiegać?

Przemysł farmaceutyczny opiera się na współpracy wielu podmiotów. Zarówno produkcja, jak i dystrybucja to złożone procesy, które wymagają zaangażowania różnych firm – większość też decyduje się na współpracę, ponieważ nie tylko usprawnia ona wszystkie działania, ale przynosi też korzyści materialne. Niezwykle zyskownym sektorem stały się suplementy diety, które Polacy coraz chętniej przyjmują.

Czym są suplementy diety?

Jak wskazuje nazwa, suplementy diety, to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej, codziennej diety. Stanowią źródło witamin oraz składników mineralnych, ale mogą zawierać też inne substancje o udowodnionym działaniu odżywczym lub fizjologicznym. Występują pod różnymi postaciami, do których zaliczamy: tabletki, kapsułki twarde i miękkie, proszki i granulaty, syropy, krople oraz saszetki.

Choć często sprzedawane są w aptekach, suplementy diety nie są lekami. Nasze nawyki żywieniowe oraz ilość składników odżywczych, jaką dostarczamy organizmowi ma jednak związek z naszym stanem zdrowia czy też długością życia. Suplementy mają pomóc uzupełnić ich braki w naszej codziennej diecie, nie można zatem całkowicie wykluczyć ich powiązań leczeniem.

Exim Pharma producent suplementów diety oraz wyrobów medycznych. Swoją działalność prowadzi zarówno na terenie kraju, jak i za granicą, a swoje produkty tworzy na podstawie własnych receptur lub dostarczonych przez klientów. Zajmuje się nie tylko produkcją w zakresie własnych marek, ale oferuje współpracę innym firmom.

Kontrola i możliwości produkcji

Ze względu na długo nieregulowany status suplementów diety – w różnych krajach są one kwalifikowane bądź jako żywność, bądź jako wyrób medyczny – na rynku zaczęły pojawiać się preparaty nie tylko niedziałające zgodnie z zapewnieniem producenta, ale wręcz szkodliwe dla zdrowia. W Polsce suplementy diety muszą być dopuszczone do obrotu przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dlatego też należy zwracać uwagę na źródło pochodzenia suplementów diety oraz firmę, które odpowiedzialna jest za jego produkcję. Exim Pharma nie tylko pozostaje pod stałym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego na każdym etapie; projektowania, produkcji oraz magazynowania, ale została doceniona certyfikatami ISO 22000:2005 wydanym przez SGS United Kingdom Ltd. BIO wydanym przez  Agro BIO test Sp. z o.o. jako odpowiednio – spełniająca standardy ISO oraz wymagania przetwórstwa BIO.

Jednak nie wszystkie firmy, które działają na rynku suplementów diety, są w stanie zapewnić tak dobre warunki produkcji. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest nawiązanie współpracy z producentem. Może ona przybrać jedną z trzech powszechnie stosowanych form: dystrybucji marki producenta, private label – własnej marki oraz produkcji kontraktowej.

Producent – dystrybutor

Dystrybucja gotowej marki producenta to najczęściej stosowana forma współpracy nie tylko w przemyśle farmaceutycznym. W przypadku suplementów diety dotyczy to między innymi sprzedaży produktów w aptekach czy sklepach.

Klient otrzymuje gotową linię produktową spełniającą wszelkie wymagania. Wysoka jakość, sprawdzona receptura, także obecność marki na rynku – a co za tym idzie, również identyfikacja wizualna – sprawiają, że to doskonała alternatywa dla otwierania własnego brandu. Zmniejszone są w takim przypadku koszty produkcji oraz ryzyko związane z niepowodzeniem. Exim Pharma swoim klientom oferuje produkty z marek takich jak GoodVit,ProFamilis, Rainbovit baby, Carbo, Vigo ONE XL oraz MyPupillo – markę suplementów i witamin dla zwierząt.

Suplement producenta – marka klienta

W przypadku usługowej produkcji suplementów diety czy wyrobów medycznych zachowane są wszelkie normy, które pozwalają dopuścić produkt do obrotu. Za całość procesu odpowiada producent, który dostarcza klientowi produkt wysokiej jakości, który następnie jest dystrybuowany jako marka dystrybutora.

Jest to świetne rozwiązanie dla firm, które chcą poszerzyć zakres swojej działalności o własne produkty przy jednoczesnym zachowaniu niskich nakładów inwestycyjnych. Współpraca z firmą, która stosuje system HACCP, Dobre Praktyki Wytwarzania GMP oraz System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności ISO 22000 daje gwarancję bezpieczeństwa suplementu.

Do produktów, które podlegają usługowej produkcji tego rodzaju, należą między innymi probiotyki, witamina C oraz D, suplementy na odporność, stawy, nerwy. Ponadto preparaty nasenne, tran, olej z rekina, melisa, czystek, a także wiele innych. Występować mogą one w różnych postaciach: proszków, syropów czy tabletek.

Usługi producenta – produkt klienta

Współpraca z producentem, który ma wysoko rozwinięty park maszynowy oraz stosuje nowoczesne technologie, a na każdym etapie przywiązuje wagę do norm oraz standardów będzie korzystnym rozwiązaniem na gruncie produkcji kontraktowej.

Preparaty powstają zgodnie z recepturą dostarczoną przez klienta, we wskazanej przez niego formie i wykorzystaniem wszystkich możliwości, jakie oferuje zakład producenta. W zakresie jego usług leżeć może też notyfikacja oraz rejestracja produktu, opracowanie dokumentacji i technologii, zakup materiałów czy laboratoryjne badania produktów i ich składników.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz