Wrocław – najciekawsze miejsca, które musisz zobaczyć

Wrocław – najciekawsze miejsca, które musisz zobaczyć

Wrocław to jedne z najpiękniejszych miast w Polsce. Położona w zachodniej części Polski miejscowość urzeka zabytkową architekturą, pięknymi parkami i ciekawymi muzeami. Czas przyjemnie spędzą tutaj również dzieci, które z pewnością zachwyci wizyta w Ogrodzie Zoologicznym, Parku Fontann czy Aquaparku. Poznaj nasze zestawienie najciekawszych miejsc we Wrocławiu i zaplanuj swoją wizytę już dzisiaj!

Architektura we Wrocławiu – jakie zabytki zwiedzić?

Jednym z najpiękniejszych zabytków architektury we Wrocławiu jest Stary Ratusz. Jest to późnogotycki, dwukondygnacyjny budynek, którego fasada zachwyca urodą. Usytuowany w centrum miasta powstawał na przełomie około 250 lat – pomiędzy XIII a XVI wiekiem. Początkowo pełnił on funkcję siedziby władz miejskich, obecnie w jego wnętrzu mieści się Muzeum Miejskie, a dokładniej Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Z kolei w piwnicach budynku znajduje się Piwnica Świdnicka – jedna z najstarszych restauracji w Europie. Podczas zwiedzania budynku warto również zwrócić uwagę na stojące obok krasnale wrocławskie, które są symbolem miasta.

Na uwagę zasługuje również Pałac królewski lub inaczej zamek królów pruskich. Jest to zespół pałacowy będący niegdyś rezydencją pruskich królów z dynastii Hohenzollernów, a obecnie siedziba Muzeum Sztuki Medalierskiej. Jego budowa rozpoczęła się w XVIII wieku – początkowo wygląd zamku był utrzymany w stylu barokowym, po przebudowach zyskał on styl neorenesansowy. Część jego elementów została zniszczona w czasie II wojny światowej i odbudowana dopiero po zakończeniu konfliktu. Obecnie można zwiedzać w nim m.in. ogród barokowy czy komnaty królewskie.

Najstarsza, zabytkowa część Wrocławia zwana Ostrowem Tumskim to piękne miejsce na spacer przed powrotem do hotelu. Najsłynniejsze zabytki Wrocławia, które się tam znajdują to: Kościół św. Idziego, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, Pałac arcybiskupi i Kościół św. Marcina. Zakochanych z pewnością zainteresuje Most Tumski, na którym pary mogą przyczepić tradycyjną kłódkę ze swoimi inicjałami.

wrocław

Atrakcje dla miłośników sztuki

Jeśli interesujesz się sztuką, nie możesz ominąć atrakcji, jaką jest Panorama Racławicka. Jest to miejsce, w którym możemy obejrzeć olbrzymi obraz "Bitwa pod Racławicami" namalowany przez malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Malowidło przedstawia jeden z epizodów powstania kościuszkowskiego -  zwycięstwo pod Racławicami pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki. Aby obejrzeć Panoramę Racławicką, musisz wykupić bilet wstępu, który kosztuje 23 (ulgowy) lub 30 zł (normalny).

Ciekawym punktem wycieczki po mieście może być Muzeum Architektury, które ma w swoich zbiorach około 25 tysięcy obiektów, z czego około 500 z nich można oglądać. Są wśród nich między innymi plany, mapy, fotografie, oraz modele Wrocławia z okresu średniowiecza i XIX wieku. Godny uwagi jest również najstarszy zachowany na ziemiach polskich witraż z przełomu XII i XIII wieku.

Kolekcjonerów może zainteresować Muzeum Sztuki Medalierskiej, funkcjonujące od 1964 roku. Jest to jedyna taka placówka w Polsce. W jej zbiorach znajduje się około 50 tysięcy medali, plakiet, medalionów, orderów i odznaczeń – zarówno polskich, jak i zagranicznych. W  muzeum zgromadzono również dokumentację związaną z rzeźbiarzami zajmującymi się medalierstwem.

Rozrywka dla najmłodszych

Wybierasz się na wycieczkę z najmłodszymi, a nie wiesz, jakie są atrakcje dla dzieci we Wrocławiu? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka propozycji. Pierwszą z nich jest Wrocławski Ogród Zoologiczny, który jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Znajduje się w nim ponad 10 000 zwierząt – m. in. niedźwiedzi, słoni, małp, hipopotamów i nosorożców. Bilety do ZOO kosztują w granicach 30-45 złotych, są dostępne również bilety rodzinne.

Z większym dzieckiem warto wybrać się do Aquaparku, który oprócz licznych zjeżdżalni oferuje także baseny zewnętrzne, baseny dla dzieci i inne atrakcje. W budynku znajduje się również siłownia i fitness. Można skorzystać także z sauny. Za bilety zapłacimy od 20 do 50 zł.

W wakacje nieodłącznym elementem spaceru po Wrocławiu powinna być Wrocławska Fontanna, która jest jedną z największych multimedialnych fontann w Europie. Podczas pokazów woda wyrzucana jest w górę nawet na 40 metrów. Pokazy odbywają się w rytm muzyki, a uzupełnieniem widowiska są projektory i kolorowe światła laserowe. Widowiska szczególnie efektownie wyglądają wieczorami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz