Artykuł sponsorowany

Wpływ przewodów HDMI na jakość obrazu

Wpływ przewodów HDMI na jakość obrazu

Z wszelkiego rodzaju łącznością bezprzewodową jesteśmy już od dawna oswojeni; wiemy, że nośnikiem informacji jest w tym przypadku jedynie fala elektromagnetyczna, która dociera bezpośrednio od nadajnika do odbiornika. Myliłby się jednak ktoś, kto sądziłby, że propagacja sygnału radiowego czy telewizyjnego przy użyciu kabli jest już tylko przeżytkiem. W wielu sytuacjach związanych z przesyłaniem elektronicznych informacji przewody są nadal wręcz niezastąpione.


Łączność kablowa i bezprzewodowa – pełna koegzystencja

Tezę wyrażoną w ostatnim zdaniu naszego wstępu udowodnimy na przykładzie przewodów HDMI i przesyłania przy ich pomocy obrazu.

Czegokolwiek by nie powiedziano o wygodzie i korzyściach wynikających ze stosowania łączności bezprzewodowej, to niezaprzeczalnym pozostaje fakt, że nie wszędzie da się ją zastosować i nie zawsze korzystanie z niej jest wskazane. Nie chodzi nam bynajmniej o sytuacje wynikające z ograniczeń natury czysto technologicznej. Wiemy przecież, że nie da się sygnału elektronicznego transmitować przy użyciu przewodów np. z satelity do odbiorników naziemnych. Interesuje nas bardziej jakość przesyłanego sygnału lub też ochrona zawartych w nim treści przed dostępem do nich osób nieuprawnionych. Zauważmy, że modulacja fali elektromagnetycznej może zawsze zostać stosunkowo łatwo zakłócona przez jakieś gwałtowne zjawiska atmosferyczne czy też poprzez pracę urządzeń elektrycznych pracujących w pobliżu nadajnika lub odbiornika, co oczywiście zawsze pogarsza jakość przesyłanej informacji, a czasem zniekształca ją do tego stopnia, że staje się zupełnie nieczytelna. Również przechwycenie tajnych informacji przesyłanych bezprzewodowo jest banalnie proste, ponieważ fala elektromagnetyczna rozprzestrzenia się na wszystkie strony świata. Wniosek wynikający z naszych rozważań jest taki: tam, gdzie nie można inaczej, korzystajmy z łączności bezprzewodowej tam, gdzie jest to możliwe, wybierajmy sygnał przesyłany kablem.

O tym, jaki wpływ na jakość przesyłanych obrazów wywierają przewody HDMI, opowiedzieli nam specjaliści z firmy Novisat z Wrocławia.


Kable HDMI a jakość obrazu

Nasz rynek oferuje różnego rodzaju kable HDMI o zupełnie odmiennych nieraz parametrach. Zacznijmy jednak od objaśnienia samej ich nazwy. Otóż akronim HDMI bierze się pierwszych liter angielskiego wyrażenia „high definition multimedia interface”, które w wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości. Przewody HDMI pozwalają łączyć z sobą zgodne z tym standardem urządzenia, takie, jak m.in. odtwarzacze DVD, Bluray, konsole do gier, komputery, telewizory cyfrowe, smartfony czy monitory. Kable takie pozwalają na przesyłanie wysokiej jakości obrazów i dźwięków, a więc także i filmów. Główne parametry charakteryzujące przewody HDMI to rozdzielczość przesyłanego obrazu i szybkość transmisji sygnału. Standardowe HDMI zapewniają rozdzielczość obrazu 1080 x 720 pikseli, cechującą większość produkowanych do tej pory telewizorów, jednak dla wyższych rozdzielczości stosowane są przewody o znacznie większej przepustowości. Użycie ultraszybkich kabli HDMI pozwala przesyłać dzisiaj już nawet obrazy o rozdzielczości 4K i 8K.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz