Artykuł sponsorowany

Wózki widłowe w praktyce - zastosowanie i wartość użytkowa

Wózki widłowe w praktyce - zastosowanie i wartość użytkowa

Wózki widłowe, a właściwie jezdniowe wózki podnośnikowe, znajdują szerokie zastosowanie w transporcie bliskim i magazynowaniu. W miejscach, gdzie konieczne jest przenoszenie ładunków o bardzo dużej masie, dochodzącej kilku ton, umieszczanie towarów na paletach dostosowanych do przewożenia wózkami widłowymi jest najprostszym, najwygodniejszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem.

W dzisiejszych czasach trudno byłoby znaleźć fabrykę, magazyn, czy nawet supermarket, w którym na co dzień nie używano by paleciaków – zauważa nasz rozmówca z firmy Progi-Bis Cieślak w Lublinie. Wózki widłowe to mechaniczne pojazdy kołowe, za pomocą których można z łatwością wykonywać wszelkie prace przeładunkowe i rozładunkowe, nawet kiedy waga przenoszonych towarów sięga kilku ton.

Rodzaje wózków widłowych

Urządzenia te możemy podzielić na kilka typów w zależności od wykorzystywanego napędu. Tradycyjne wózki widłowe do pracy na otwartej przestrzeni posiadają silniki spalinowe, zasilane olejem napędowym lub benzyną. Nieco nowszym rozwiązaniem są wózki widłowe na LPG, których olbrzymią zaletą jest oczywiście znacznie tańsza eksploatacja.

Jednak w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak hale magazynowe czy fabryki, wózki o napędzie spalinowym nie mają racji bytu, ze względu na bezpieczeństwo przebywających tam osób, w tym również samego operatora. Właśnie do takich zastosowań przeznaczone są elektryczne wózki widłowe, zasilane sieciowo lub z akumulatorów.

Możliwości wózków widłowych

Jak zauważyliśmy wcześniej, wózek widłowy jest pojazdem, a zatem do kierowania nim potrzebny jest operator. Jego zadaniem jest zarówno kierowanie ruchem wózka, jak i sterowanie masztem oraz widłami, na których umieszczany jest ładunek.

Kierowanie wózkiem widłowym przypomina prowadzenie samochodu, z tą różnicą, że niewielki wózek unosi znacznie większe obciążenia. Właśnie dlatego od operatora wymaga się dużych umiejętności i olbrzymiej ostrożności.

Operowanie ładunkiem obejmuje podnoszenie i opuszczanie wideł, na których umieszczona jest paleta, a często także przechylanie masztu w przód i w tył. Dzięki temu możliwe jest np. podniesienie ładunku na palecie znajdującej się na poziomie podłoża i umieszczenie go głęboko na regale wysokiego składowania lub bardzo wysokiej naczepie ciągnika (gdy ładunek szykujemy do dalszego transportu).

Zastosowanie wózków widłowych

W zależności od modelu, udźwig wózka widłowego może sięgać od kilkuset kilogramów do kilku ton. Tak duże możliwości udźwigu sprawiają, że pojazdy typu forklift znajdują szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie każdego dnia przemieszczane są olbrzymie ilości towarów. Spotkamy je zatem m.in. w sklepach wielkopowierzchniowych, magazynach logistycznych, fabrykach produkcyjnych, składach budowlanych, portach i na lotniskach.

Choć wózki widłowe wykorzystywane są w transporcie, logistyce i magazynowaniu już od niemal 100 lat, wciąż nie doczekały się konkurencji. Bezustannie doskonalone pod względem konstrukcji i możliwości, z pewnością jeszcze długo będą niezastąpionym elementem wyposażenia każdej firmy, działającej w tych gałęziach przemysłu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz