Materiał Partnera

Wodna przygoda – wybieramy kajak

Wodna przygoda – wybieramy kajak

Nawigowanie kajakiem nie jest trudne. Smukła i wydłużona sylwetka świetnie nadaje się zarówno do dryfowania po spokojnych wodach, jak i walki z rwącym nurtem rzeki. Jeżeli kochasz przygodę i często korzystasz z uroków nadwodnych lokalizacji, być może warto zaopatrzyć się we własny kajak? Przeczytaj nasz poradnik, aby wybrać model dopasowany do oczekiwań.

Kajak na spływ i do łowienia ryb – przeznaczenie kajaka

Najważniejszym aspektem przy wyborze kajaka jest jego przeznaczenie. Kajaki wykorzystywane do poszczególnych celów różnią się bowiem budową i właściwościami.

Do najpopularniejszych należą tzw. kajaki turystyczne. Najczęściej są one stabilne i przystosowane do pływania po spokojnych wodach. Chcąc wybrać się na kilkudniowy spływ, warto wybrać kajak trekkingowy, który ma miejsce na pokaźnych rozmiarów bagaż. Osoby chcące łowić ryby z tego typu łodzi powinny zdecydować się zaś na specjalny kajak wędkarski. Jest on przystosowany do cichego przemieszczania się i ma specjalne udogodnienia w postaci m.in. mocowań na sprzęt. Kajak górski, zwany też zwałkowym lub sportowym, to z kolei sprzęt przeznaczony do bardziej ekstremalnych wypraw. Świetnie sprawdzi się w rwących potokach i rzekach. Takie łodzie są krótkie i zwrotne, jednak zwykle nie mają miejsca na duży bagaż.

Do rzadziej wybieranych kajaków, na które również warto zwrócić uwagę, należą m.in. łodzie typu canoe (kanu), kajaki dmuchane i kajaki typu sit on top. Modele dmuchane są bardziej podatne na uszkodzenia, jednak o wiele łatwiejsze w transporcie, a kanu to idealny wariant dla rodzin, który zmieści nawet 3 osoby. Jak wyjaśnia ekspert z firmy Kanokajaki: Nasi klienci coraz częściej wybierają też unikalne kajaki „sit on top”. Dzięki unikalnej konstrukcji i wykonaniu z polietylenu są one praktycznie niezatapialne i bardzo wytrzymałe. Nie posiadają burt, a zatem wyglądają nieco inaczej niż standardowe modele. Dużym atutem jest też ich wszechstronność.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kajaka?

Przed wyborem odpowiedniej łodzi należy się przede wszystkim zastanowić, czy interesuje Cię kajak jedno- czy dwuosobowy. Kajak dwuosobowy to świetny pomysł na relaks i zabawę we dwoje, jednak należy pamiętać, że jest on trudniejszy w transporcie. W razie potrzeby można nim pływać także w pojedynkę. Podczas dłuższych wypraw dwuosobowy wariant zapewnia też więcej przestrzeni na ekwipunek.

Bardzo ważny jest też materiał, z którego wykonano kajak. Tradycyjnie stosowanym surowcem jest tzw. laminat. Modele z niego zrobione są lekkie i zwrotne, ale podatne na uszkodzenia. W zależności od zastosowanej mieszanki można jednak dobrać parametry do własnych potrzeb. Eksperci polecają przede wszystkim łódki polietylenowe, które są trwalsze, przez co sprawdzają się w każdych warunkach.

Kajakarstwo to bardzo przyjemny i bezpieczny sport, któremu można oddawać się zarówno na wzburzonych, jak i spokojnych wodach. Dzięki wyborowi odpowiedniej łódki, zapewnisz sobie najlepsze możliwe doświadczenie, nie wahaj się więc skorzystać z rad zawartych w naszym poradniku. Nie zapomnij też o zakupie niezbędnych akcesoriów takich jak wiosła, kamizelki ratunkowe, kaski, czy odzież termoaktywna i wodoszczelna.

Opracowanie:
Bystrzejowice Pierwsze 94
tel. 81 582 21 46
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz