Materiał Partnera

Własny raj – przydomowy ogród krok po kroku

Własny raj – przydomowy ogród krok po kroku

Posiadanie własnego ogrodu lub chociażby niewielkiego ogródka to pragnienie wielu z nas. Zanim jednak zasiądziemy pośród wymarzonej zieleni i pachnących kwiatów czeka nas sporo pracy. Warto także pamiętać, że bez względu na to, jak duża jest dostępna do zagospodarowania przestrzeń, zawsze należy dobrze przemyśleć i zaplanować wszystkie kolejne prace ogrodowe.

Dobry pomysł to podstawa

Co prawda brak odpowiedniej wiedzy nie przekreśla naszych szans na upragniony ogród, ale może zwiększyć liczbę problemów, jakie musimy pokonać. Oczywiście możemy udać się na przykład do Centrum Ogrodniczego Lawenda Emilia Obrzud w Szczecinie, kupić najpiękniejsze rośliny ogrodowe i zasadzić je w swoim zielonym zakątku. Niestety to jednak nie wystarczy, aby nasz ogród stał się tym wymarzonym. Niezbędne jest dokładne zaplanowanie wszystkich czynności. Na początek warto zadać sobie kilka pytań, między innymi, czemu ma służyć to miejsce? Czy planujemy tam tylko wypoczywać, czy przewidujemy również uprawianie sportów lub zapraszanie gości? Warto też zastanowić się, czy chcemy, aby ogród dostarczał nam również warzyw i owoców. I na końcu dobrze jest określić, czy będzie to raczej miejsce dla ogrodnika, dla którego będzie pasją i hobby, czy raczej dla osoby, która będzie tam wyłącznie leniuchować. Kolejnym krokiem jest planowanie ogrodu, które najlepiej rozpocząć równolegle z tworzeniem projektu domu. Wtedy możemy wpasować różne jego elementy (takie jak taras) w dostępne otoczenie i sprawić, że zarówno dom, jak i ogród tworzyć będą spójną całość. Miejsce to warto najpierw zaplanować na kartce. Projekt można wykonać samemu lub, jeśli nie czujemy się w tym pewnie, zlecić to firmie oferującej projektowanie i zakładanie ogrodów. Kolejnym krokiem jest przygotowanie terenu. Na tym etapie przede wszystkim planujemy wszystkie elementy ukształtowania terenu, takie jak wzniesienia, oczka wodne, stawy. Musimy również wziąć pod uwagę rozłożenie wszelkich niezbędnych instalacji zarówno odpływowo-nawadniających, jak i oświetleniowych lub elektrycznych. Gdy ukończymy ten etap, przechodzimy do wyboru i układania nawierzchni oraz zaplanowanych elementów małej architektury, takich jak altana, staw, schody czy pergole. Należy pamiętać, aby wszystkie one współgrały ze stylem całego ogrodu. Następnie możemy rozpocząć etap związany z sadzeniem roślin. Wybierając rośliny powinniśmy brać pod uwagę ich wielkość i dopasowywać je do rozmiarów dostępnej przestrzeni. Warto postawić na kilka różnych gatunków roślin, aby w ogrodzie układały się one piętrami. Podczas projektowania powinniśmy zwrócić uwagę na wymagania roślin i sadzić je na przykład w odpowiednio nasłonecznionych miejscach. Pamiętajmy także, że ogród trzeba będzie pielęgnować. Starajmy się poprowadzić ścieżki oraz rozlokować inne elementy ogrodu
w taki sposób, aby był do nich łatwy dostęp.

Artykuły i rośliny do ogrodu – nieoceniona pomoc specjalistów 

Liczba elementów składających się na upragniony ogród jest ogromna. Na szczęście istnieje na rynku wiele firm, które dostarczą nam wszystkiego, czego potrzebujemy, aby to miejsce stało się takim, jakie je sobie wymarzyliśmy. W takim przypadku warto odwiedzić wymienione wcześniej Centrum Ogrodnicze Lawenda Emilia Obrzud, które prowadzi sprzedaż wysokiej jakości artykułów do ogrodu oraz sprzętu, a także mebli. Oferta centrum obejmuje przede wszystkim kwiaty, krzewy, drzewka ozdobne oraz owocowe, nasiona, ziemię i podłoża, a także narzędzia ogrodnicze, systemy nawadniania, ozdoby sezonowe i świąteczne. Dysponują oni również szerokim asortymentem środków ochrony roślin. W ramach swojej działalności zajmują się także projektowaniem i zakładaniem ogrodów oraz świadczą usługi brukarskie. Centrum Ogrodnicze Lawenda to doświadczeni specjaliści, dla których tworzenie ogrodów jest pasją.

Odpowiednie zaplanowanie i urządzenie własnego zielonego zakątka jest sporym wyzwaniem, ale warto poświęcić temu czas. Piękny ogród to doskonała i użyteczna przestrzeń do odpoczynku, spotkań lub rekreacji, zapewniająca również wrażenia estetyczne.


 


Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz