Materiał Partnera

Właściwości szkła hartowanego

Właściwości szkła hartowanego

Ten, kto myśli, że szkło to kruche oraz delikatne tworzywo, bardzo się myli. Wystarczy rozejrzeć się wokół. Wówczas szybko zauważy się, jak wiele przedmiotów codziennego użytku zostało z niego wykonanych. Szyby w samochodach, kabinach prysznicowych, a nawet drzwi i meble to tylko niektóre przedmioty wykonywane z tego materiału, które poddano hartowaniu. Czym charakteryzuje się szkło hartowane?

Hartowanie szkła – co to takiego?

Hartowanie szkła to procedura dobrze znana od lat. Dzięki niej można stworzyć materiał, który charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością.

Pierwszym etapem hartowania szkła jest podgrzanie go do bardzo wysokiej temperatury, która sięga aż do 640° C. Następnie tak należy je szybko i gwałtownie ochłodzić. Wykorzystuje się do tego sprężone powietrze. Dzięki temu procesowi całkowicie zmieniają się jego właściwości.

Tylko hartowanie szkła sprawia, że może ono stanowić tworzywo konstrukcyjne, z którego powstają na przykład ściany działowe czy blaty kuchenne. Jego wytrzymałość w stosunku do szkła niehartowanego jest wielokrotnie większa” – mówi ekspert z firmy Galas.

Szkło hartowane – czym się wyróżnia?

Szkło hartowane charakteryzuje wyjątkowa wytrzymałość mechaniczna. To dzięki temu można tworzyć z niego stoły i inne meble, które są nieustannie poddawane dużym obciążeniom. Nie jest podatne na tłuczenie się ani na pękanie.

Hartowanie nie zapewnia oczywiście ochrony przed wszystkimi uszkodzeniami. Jednak w przypadku bardzo silnego uderzenia czy wstrząsu szkło to zachowa się zupełnie inaczej niż to, które nie zostało poddane temu procesowi. Wszyscy kojarzą szklane kieliszki, talerze, które tłuką się i rozpadają na drobne kawałeczki. Elementy hartowane również rozbiją się na niewielkie części, jednak ich krawędzie będą nieostre. Dlatego jest ono tak bezpiecznym tworzywem.

Szkło, które zostało zahartowane, nie może być poddane dalszej obróbce. Nie można go przycinać ani szlifować jego krawędzi. Dlatego szyby, które się z niego wykonuje, muszą być tworzone na wymiar.

Hartowane szkło odznacza się dużą odpornością termiczną. Nie szkodzą mu promienie słoneczne oraz szok termiczny, podczas którego temperatura zmieni się o 200° C. W związku z tym świetnie sprawdza się, jeżeli jest wykorzystywane do budowania konstrukcji, narażonych na niesprzyjające, trudne warunki.

Cechy te zadecydowały o tym, że ma ono tak wszechstronne zastosowanie. Można z niego tworzyć balustrady, schody czy budować szklarnie i ogrody zimowe. Jest też idealne do konstruowania lad, witryn sklepowych, a także regałów, na których można stawiać nawet bardzo ciężki asortyment.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz