Artykuł sponsorowany

Właściwości, rodzaje i zastosowanie betonu półsuchego

Właściwości, rodzaje i zastosowanie betonu półsuchego

Podstawowym materiałem budowlanym jest beton. Wykorzystuje się go między innymi do tworzenia konstrukcji obiektów, ponieważ jest to materiał trwały, wytrzymały i odporny na wiele czynników zewnętrznych. Jego producenci i sprzedawcy oferują rozmaite jego rodzaje. Wśród nich możemy wyróżnić beton półsuchy. Wyróżnia się on przede wszystkim sypką konstrukcją, przez co nie można go stosować jako wylewki. Czym jeszcze charakteryzuje się ta mieszanka i jakie ma ona zastosowanie?

Charakterystyka betonu półsuchego i jego rodzaje

Jednym z typów betonu jest mieszanka półsucha. Produkcja betonu półsuchego wygląda tak samo, jak innych mieszanek, jednakże nie zawiera on upłynniających domieszek. Z tego względu odróżnia się on od innych rodzajów betonu przede wszystkim konsystencją, która jest sypka. Specjaliści zaznaczają, że ma ona postać wilgotnego gruntu. Poza tym wyróżnia się on niższą wytrzymałością i większą porowatością od standardowych betonów. Z tego względu niewskazane jest stosowanie go jako materiału konstrukcyjnego. Półsuchy beton dostępny jest w różnych rodzajach. Niektóre mieszanki nadają się np. do produkcji prefabrykowanych elementów budowlanych, a także drogowych nawierzchni w technice RRC. Warto zaznaczyć, że półsucha mieszanka może mieć rozmaitą klasę wytrzymałości. Najczęściej spotykane betony wyróżniają się wytrzymałością na ściskanie od C8/10 do C25/30. Są to odpowiednio wartości od B10 do B30. Rozmaite mieszanki stosuje się w zależności od wymaganej wytrzymałości w danej inwestycji.

Jakie jest podstawowe zastosowanie betonu półsuchego?

Beton półsuchy wykorzystywany jest przede wszystkim do stabilizacji gruntu. Dość często używa się go jako elementu łączącego podłoże z betonem konstrukcyjnym. Stosuje się go np. jako warstwy utwardzającej podłoże pod posadzkę albo przed układaniem fundamentowych ław żelbetowych. Jak zaznacza specjalista z firmy Karo Beton z Głoskowa na terenie województwa mazowieckiego, półsuchy beton można stosować bezpośrednio na gruncie, a co więcej, w trakcie realizacji takich czynności nie ma potrzeby wykorzystywania szalunków. To wszystko sprawia, że mieszanka ta idealnie nadaje się do takich prac budowlanych jak:

  • utrwalanie powierzchni gruntów,
  • stawianie ogrodzeń i słupów,
  • przygotowywanie nawierzchni pod kostkę brukową,
  • wyrównywanie i wzmacnianie krawężników i obrzeży.

Oprócz tego półsuchy beton dość często stosowany jest przy niewielkich pracach budowlanych, w tym podbudówkach. Mieszanka ta znajduje też zastosowanie w produkcji prefabrykowanych elementów, a także nawierzchni drogowych. Kompozyt wałowany najczęściej używany jest do budowy lokalnych ulic, placów postojowych, a nawet lotnisk. Niekiedy ten materiał budowlany ma zastosowanie podczas wytwarzania wibroprasowanych kostek brukowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz