Artykuł sponsorowany

Właściwości i zastosowanie szkła refleksyjnego

Właściwości i zastosowanie szkła refleksyjnego
Szkło refleksyjne to specyficzny typ szkła zaopatrzony w powłokę refleksyjną, która ma za zadanie odbijać światło. Z tego względu szyba refleksyjna pełni równocześnie rolę szyby przeciwsłonecznej, choć sposób jej działania jest nieco inny. Wyrób może przyjmować formę szkła zwykłego lub barwionego w masie, a ponadto jest pokrywany warstwą tlenków metali lub metali szlachetnych (np. złota). Jak dokładnie działa szkło refleksyjne?


Skuteczne zabezpieczenie przed słońcem

Szyby refleksyjne z naniesioną warstwą srebra skutecznie ograniczają przenikanie promieni słońca. Szkło zaopatrzone w powłokę z metalu szlachetnego odbija promienie słoneczne i nie pozwala im wniknąć do wnętrz, ograniczając przegrzewanie się pomieszczeń. Odpowiednio dobrana warstwa refleksyjna jest w stanie zatrzymać promieniowanie cieplne, a jednocześnie nie zmniejszać przepuszczalności światła widzialnego. Szkło znajduje również zastosowanie porą zimową, kiedy to ogranicza wypromieniowanie ciepła z pomieszczeń. Tym samym szyba refleksyjna pozwala cieszyć się pełnym słońcem oraz optymalną temperaturą.

Większe poczucie komfortu i prywatności

Warstwa refleksyjna chroni wnętrza nie tylko przed promieniami słońca, ale i przed wzrokiem wścibskich gapiów oraz potencjalnych złodziei, którzy mogą z ciekawości (bądź też w ściśle określonym celu) zaglądać do wnętrz, zakłócając poczucie komfortu i prywatności.

Zastosowanie znajduje tu tzw. efekt półlustra. Powłoka odbijająca światło słoneczne sprawia, że widzimy co dzieje się za szkłem, jednak w podobnym lub nieco większym stopniu widzimy obraz odbity. Na szkle widać też dokładnie uszkodzenia i uchylenia, co dodatkowo zniechęca potencjalnych intruzów – objaśnia przedstawiciel zakładu szklarskiego SZKŁO-LUX z Lubina.

Wyjątkowe walory estetyczno-designerskie

Szkło refleksyjne może być barwione na wiele różnych kolorów. Poza klasycznymi szybami bezbarwnymi, do wyboru mamy m.in. szyby srebrne, odmiany szare, brązowe, zielone czy niebieskie. Naniesienie warstwy refleksyjnej o oryginalnej barwie wpływa w widoczny sposób na walory designerskie budynku, tworząc ciekawy efekt architektoniczny. Z tego względu z powłok refleksyjnych korzystają chętnie nie tylko właściciele gospodarstw domowych, ale też inwestorzy realizujący elewacje nowoczesnych budynków biurowych.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz