Materiał Partnera

Właściwości i zastosowanie szkła lacobel

Właściwości i zastosowanie szkła lacobel

Szkło od momentu odkrycia i wypracowania wydajnych metod jego wytwarzania znajduje mnóstwo zastosowań w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że w wielu miejscach pozostaje niezastąpione. Współcześnie ciekawą odmianą szkła jest lacobel. Czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowania? Oto wszystko, co warto wiedzieć o szkle lacobel.

Właściwości szkła lacobel

Szkło lacobel to szkło dekoracyjne. Tym, co odróżnia je od innych, np. takich, z jakich wytwarza się szyby okienne, jest warstwa lakieru pokrywająca jedną stronę tafli. Lacobel zaliczany jest do szkieł typu float, czyli takich o niemal idealnie gładkiej powierzchni. Są to wysokiej jakości szkła uzyskiwane w procesie Pilkingtona. Dzięki niezrównanej gładkości wykorzystuje się je do wytwarzania szyb okiennych, samochodowych, a także ekranów urządzeń dotykowych.

Szkła float mają doskonałe parametry optyczne – mówi ekspert z firmy Blask-Pol. – Odbicie światła jest równe i przewidywalne, nie powstają żadne dodatkowe oślepiające refleksy. Sama szyba nie zniekształca obrazu. Metoda float zrewolucjonizowała produkcję szyb i znacznie podniosła jakość produktów, w których są one wykorzystywane.

Szkło lacobel powstaje na bazie właśnie tego wysokiej jakości szkła float, z tą różnicą, że pokryte jest warstwą lakieru. Podnosi ona walory estetyczne wyrobów z lacobel, a także pozwala nadawać mu dowolny wygląd i zapewnia piękny połysk, równomierny na całej powierzchni.

Zastosowania szkła lacobel

Szkło lacobel występuje nie tylko w wersji zwykłej, ale też szlifowanej i hartowanej, i właśnie to szkło, o grubości 4 mm, jest powszechnie stosowane po urozmaiceniu wyglądu w dowolny sposób lakierowaniem lub nadrukiem. Warto wiedzieć, że tafla hartowanego szkła może być dłuższa, dzięki czemu udaje się unikać łączeń, które są niepożądanym elementem.

Szkło lacobel, zwłaszcza hartowane, zastosowanie przede wszystkim jako materiał do wykańczania wnętrz. Szczególnie modne ostatnio jest szkło do kuchni. Połyskliwe tafle zastępują klasyczne płytki ścienne i stają się przyciągającym wzrok elementem aranżacji, który przełamuje monotonię nowoczesnych jednolitych i często minimalistycznych mebli kuchennych.

Nie należy zapominać o właściwościach użytkowych szkła na ścianę. Lacobel sprawdzi się jako okładzina zastępująca płytki. Może więc być układane w kuchniach, ale też łazienkach i pokojach jako niebanalny dodatek. Idealnie gładka powierzchnia nie utrzymuje na sobie zanieczyszczeń i łatwo się ją myje bez szorowania. Nie wymaga fugowania, nie stanie się siedliskiem pleśni, a minimum starań wystarcza, aby zachwycała blaskiem i długoletnią trwałością kolorów.

Ogromną popularnością cieszy się w ostatnim czasie szkło Opti-White Diamant. Jest to szkło idealnie przezroczyste, dzięki czemu nadrukowany na nim wzór wygląda dokładnie tak, jak na wizualizacjach. Czystość szkła sprawia, że nawet jasne barwy są doskonale odwzorowane i nieprzekłamane, a druk idealnie ostry.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz