Materiał Partnera

Właściwości i zastosowanie stali typu corten

Właściwości i zastosowanie stali typu corten

Powstała w Stanach Zjednoczonych stal corten jest rodzajem niskostopowej stali o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Nazwa wywodzi się ze sformułowań „corrosion resistant” oraz „high tensile strength”, które w pełni oddają jej właściwości. O nich oraz o zastosowaniu stali corten przeczytacie w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury.

Z czego składa się stal typu corten?

Od 1933 roku COR-TEN jest opatentowanym przez firmę United States Steel stopem stali. Powstał on w czasach wielkiego kryzysu, a jego twórcy szukali rozwiązania, które zapewni produktom ze stali zachowanie swoich właściwości przez długie lata, bez konieczności częstych i kosztownych konserwacji.

Do produkcji stali typu corten wykorzystali kompozycję takich pierwiastków, jak m.in. chrom, miedź, krzem oraz fosfor, co sprawia, że stal pod wpływem czynników atmosferycznych pokrywa się cienką powłoką ochronną, która przypomina rdzę, a w rzeczywistości jest to naturalna, brązowa patyna. Dzięki niej corten nie poddaje się procesowi korozji, a ponadto jest wytrzymały i odporny na duże naprężenia.

Gdzie wykorzystuje się corten?

Corten znakomicie nadaje się do realizacji, które narażone są na niekorzystne działanie pogody, dlatego początkowo wykorzystywano go w przemyśle do wytwarzania różnego rodzaju stalowych konstrukcji – mostów, kominów i masztów. Ze względu na wyjątkową barwę i strukturę zaczął być również doceniany przez architektów i zaczęto stosować go jako materiał wykładzinowy na fasadach budynków, do wystroju wnętrz, wytwarzania rzeźb i pomników, a także w małej architekturze terenów zielonych.

Corten posłużył także jako materiał podczas realizacji takich inwestycji, jak: drapacz chmur Time-Life w Nowym Jorku oraz John Deere World Headquarters – kompleks czterech budynków w amerykańskim Moline, w stanie Illinois. Materiał ten doskonale spisuje się w projektach, które łączą przeszłość z przyszłością, co można zobaczyć na przykładzie dawnego gliwickiego spichlerza przebudowanego na eleganckie lofty oraz przebudowy Muzeum – Miejsca Pamięci w Palmirach, gdzie wykorzystano corten do wykonania elementów elewacji.  

Zastosowanie cortenu w architekturze zależy tak naprawdę od wyobraźni projektantów, którzy cały czas mają nowe pomysły na jego wykorzystanie, łącząc w swoich projektach historię i nowoczesność, estetykę i wytrzymałość, a także surowość i elegancję – podsumowuje ekspert ze sklepu internetowego techniczny.sklep.pl – producenta wyrobów metalowych.
Oceń artykuł (3)
4.3
Komentarze
Dodaj komentarz