Materiał Partnera

Właściwości i zastosowanie łożysk kulkowych

Właściwości i zastosowanie łożysk kulkowych

Łożyska kulkowe stanowią najpopularniejszą i najczęściej występującą grupę łożysk. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie w produkcji urządzeń oraz w przemyśle maszynowym, gdyż są nie tylko uniwersalne, ale i wytrzymałe. Ich kolejnymi atutami jest trwała konstrukcja oraz łatwy montaż. Łożyska kulkowe dzieli się na łożyska zwykłe, wahliwe, wzdłużne i skośne.

Gdzie możemy spotkać łożyska kulkowe

Łożyska kulkowe zwykłe stosować można zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach.  Cieszą się one sporą popularnością, przede wszystkim z uwagi na stosunkowo niewysoką cenę. Znajdują zastosowanie w zasadzie we wszystkich gałęziach przemysłu. Spotkać je można m.in. w samochodach (silnik, rozrząd). Łożyska kulkowe wahliwe cechują się znacznie mniejszym tarciem niż inne typy łożysk. Są łatwe w montażu i pracują w dość niskiej temperaturze roboczej, także przy znacznych prędkościach. Dlatego też są powszechnie wykorzystywane. Znaleźć je można np. w superkalandrach maszyn papierniczych. Ten i inne rodzaje łożysk kulkowych można dostać w ofercie firm zajmujących się łożyskami, takich jak firma Alfa z Płocka.

Łożyska wzdłużne

Łożyska kulkowe wzdłużne zaliczane są z kolei do grupy łożysk rozłącznych, a więc takich, których budowa pozwala na oddzielne montowanie poszczególnych pierścieni do węzła. Sprawdzają się one tylko i wyłącznie w przypadku obciążeń wzdłużnych. Nie sprawdzają się natomiast przy obciążeniach siłami poprzecznymi. Łożyska tego typu dzielą się na jedno- i dwukierunkowe. Na ogół są stosowane do łożyskowania małych wałów, które osiągają znaczne prędkości obrotowe. Zapewniają bowiem bezpieczną pracę bez żadnych zakłóceń. Łożyska kulkowe skośne przeznaczone są do przenoszenia obciążeń złożonych, promieniowych i osiowych. Cechują się znaczną wrażliwością na przekoszenia. Mają też ograniczone możliwości kompensacyjne dotyczące błędów współosiowości pierścieni zewnętrznego do wewnętrznego.

Łożyska skośne

Łożyska kulkowe skośne z uwagi na kierunek przenoszenia obciążeń osiowych dzielą się na skośne jednorzędowe (przenoszą obciążenia osiowe w jednym kierunku), jednorzędowe dwukierunkowe (przenoszą obciążenia osiowe w dwóch kierunkach) oraz dwurzędowe (przenoszą obciążenie osiowe w dwóch kierunkach, przenoszą też obciążenia wzdłużne). W miejscach, gdzie nie można zastosować łożysk kulkowych zwykłych z powodu obecności nawet niewielkich obciążeń osiowych, stosuje się właśnie łożyska kulkowe skośne. Sprawdzają się m.in. przy łożyskowaniu wrzecion obrabiarek. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz