Materiał Partnera

Właściwości i zastosowania drutu ocynkowanego

Właściwości i zastosowania drutu ocynkowanego

Stalowe druty, taśmy i wszelkie inne elementy, które nie są właściwie zabezpieczone, z czasem ulegają korozji. Zabezpieczeniem przed rdzewieniem może stanowić warstwa cynku. W jaki sposób odbywa się cynkowanie drutów w procesie cynkowania ogniowego metodą ciągłą? Gdzie znajdują zastosowanie druty ocynkowane? - Przyjrzymy się najpopularniejszemu zastosowaniu drutów ocynkowanych.


Czym jest cynkowanie drutu?

Cynkowanie to w dużym uproszczeniu nakładanie warstwy cynku na metalowe elementy, które łatwo ulegają korozji, w celu ochrony przed rdzewieniem. Technika wykonywania powłok metalowych na drutach odbywa się w procesie cynkowania ogniowego metodą ciągłą (w przypadku cynkowania jednostkowego mówimy o metodzie nieciągłej). Linia ciągłego powlekania ogniowego dla drutu składa się z kilku etapów produkcyjnych: drut jest najpierw wytrawiany, następnie płukany i zanurzany w kąpieli topnikowej; kolejne etapy to suszenie, przepuszczanie przez kąpiel metalu powlekającego i chłodzenie. Wytrawianie drutu ma na celu usunięcie resztek powierzchniowych (dla drutu obrabianego cieplnie to np. tlenki metali, dla drutu ciągnionego to np. resztki mydła oraz oleju lub innego smaru). Kąpiel topnikowa to ogrzewany roztwór wodny ZnCl2 i NH4Cl – po zanurzeniu drutu w kąpieli topnikowej następuje osuszanie wykonywane najczęściej w piecu. Dopiero po wykonaniu omówionych kroków następuje tzw. kąpiel cynkowa, czyli cynkowanie właściwe.


Zastosowanie drutu ocynkowanego

Druty ocynkowane znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle do produkcji takich materiałów jak siatki ogrodzeniowe. Więcej o drutach ocynkowanych w tym kontekście opowiadają nam przedstawiciele firmy BIG-STAL z Tomaszowa Mazowieckiego. Siatki ogrodzeniowe wykonywane z ocynkowanego drutu stalowego (opcjonalnie powlekanego dodatkowo otuliną z PCV) to produkty, które są wysoce odporne na korozję, trwałe i wytrzymałe. Są uniwersalne – znaleźć możemy oferty siatek ogrodzeniowych o dowolnej wysokości, które pokryć można powłokami w dowolnym kolorze z palety RAL. Siatki ogrodzeniowe z drutu ocynkowanego są też proste w montażu, ponieważ wystarczy je odpowiednio naciągnąć i zamocować na przygotowanych wcześniej słupkach ogrodzeniowych, które można umieścić w wykopanych uprzednio otworach i zabetonować lub przytwierdzić kotwami do istniejącej już betonowej podstawy. Ogrodzenia z siatki z drutu ocynkowanego ogniowo to tańsza alternatywa dla ogrodzeń wykonywanych z paneli, która jest chętnie wybierana do okalania sporych terenów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz