Artykuł sponsorowany

Wkłady koronowe – nowoczesna metoda odbudowy zębów

Wkłady koronowe – nowoczesna metoda odbudowy zębów

Stomatologia estetyczna intensywnie się rozwija. W ofercie gabinetów co kilka lat pojawiają się nowe technologie i materiały, których celem jest przywracanie pięknego, nienagannego wyglądu uśmiechu. Jedną z ostatnich metod, która zdobywa coraz większą popularność, są wkłady koronowe inlay i onlay. Są one nie tylko lepiej dopasowane, ale też odporniejsze na ścieranie niż tradycyjne wypełnienia.

Czym są wkłady koronowe?

Przez dziesięciolecia leczenie stomatologiczne ubytków polegało na starannym oczyszczeniu dziury w zębie zaatakowanym próchnicą, wypełnieniu jej lekarstwem, a w następnie – zaplombowaniu. Metoda ta jest stosowana do dziś, ale zmieniły się materiały, preparaty i narzędzia stomatologiczne. Dzięki nim leczenie jest nie tylko skuteczniejsze, ale też trwalsze i bardziej estetyczne. Rewolucją w dziedzinie stomatologii estetycznej było już wprowadzenie plomb fotoutwardzalnych. Integrują się one z naturalnym zębem, dzięki czemu nie obluzowują się ani nie wypadają. Nie dostają się też pod nie bakterie, które powodują dalsze psucie się zęba. Od niedawna lekarze w placówkach takich jak Jelonek Barbara. Prywatny gabinet stomatologiczny mają do dyspozycji nowy, jeszcze lepszy materiał, jakim są wkłady koronowe. To połączenie tradycyjnej plomby stomatologicznej z formą mini protezy, którą na zlecenie wykonuje pracownia protetyczna.

Wkłady koronowe mają tę zaletę, że są wykonywane na indywidualne zamówienie lekarza, po pobraniu wycisku – tak jak to ma miejsce w przypadku klasycznych protez. Różnica sprowadza się do wielkości wykonanego elementu. Jest on jedynie częścią zęba, perfekcyjnie dopasowaną do oczyszczonego wnętrza ubytku. Dzięki takiemu wykonaniu wkład doskonale wypełnia wnętrze zęba, a ten zachowuje swoją siłę. Jednocześnie eliminowane są jakiekolwiek wolne przestrzenie, w których mogłyby się rozwijać bakterie.

Wkłady inlay czy onlay?

Zależnie od tego, jak duża powierzchnia zęba zostaje odbudowana, wkłady koronowe dzieli się na trzy rodzaje. Najmniejszy i zarazem najprostszy do wykonania jest wkład typu inlay. Obejmuje on jedynie wewnętrzną część zęba, bez wychodzenia na jego powierzchnię. Po starannym opracowaniu wnętrza ubytku przygotowany przez protetyka element mocuje się we wnętrzu za pomocą specjalnego cementu. Nieco bardziej rozbudowane są wkłady typu onlay, których konstrukcja obejmuje również fragment zewnętrznej części korony. Zaletą obu wkładów jest doskonałe zintegrowanie się ze strukturą zęba. Dzięki temu pozostają one niewidoczne i są nierozpoznawalne poza gabinetem stomatologicznym. W praktyce stosuje się również korony typu overlay. Wkład ten pokrywa nie tylko wnętrze zęba, ale również jego powierzchnie żujące, przedsionkowe, styczne lub podniebienne.

Jak przebiega wypełnienie zęba wkładem koronowym?

Wypełnienie zęba wkładem koronowym wymaga minimum dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas pierwszej lekarz stomatolog opracowuje ząb, a następnie pobiera wycisk i wypełnia ubytek tymczasowym materiałem. Na podstawie wycisku w pracowni protetycznej wykonywany jest wkład koronowy. Podczas kolejnej wizyty w gabinecie jest on mocowany na miejscu wypełnienia tymczasowego za pomocą specjalnych klejów lub cementów. Po utrwaleniu całość poleruje się w celu uzyskania jednolitej powierzchni. Wkłady koronowe wykonywane są z kompozytów lub ceramiki, dlatego też ich cena jest zróżnicowana. Zaletą takiej odbudowy zęba jest jego odporność na przebarwienia, ścieranie i bardzo wysoka trwałość.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz