Materiał Partnera

Wizyta w Oświęcimiu – poznanie trudnej historii

Wizyta w Oświęcimiu – poznanie trudnej historii

Obozy koncentracyjne to zawsze niewygodny i przykry temat. Warto jednak pamiętać o wszystkich, którzy byli ofiarami tego okrutnego miejsca. Znajdujący się na terenie Oświęcimia i okolic kompleks to szczególna strefa, a jej zwiedzanie – choć z pewnością nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych przeżyć – na długo zostaje w pamięci. Jeśli jednak mieszkamy w innym rejonie kraju, należy zadbać o odpowiedni nocleg. Gdzie go znaleźć?

Szczególne miejsce

Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne były niewątpliwie miejscami przerażającymi, w których dokonywano rozmaitych zbrodni na niewinnych ludziach. W Oświęcimiu powstały w 1940 roku i zostały zlikwidowane zaledwie pięć lat później, jednak krzywdy, jakie wyrządzono na ich terenie przez ten czas i ich ilość, były ogromne. Obecnie znajduje się w tym miejscu muzeum, które w sposób bardzo dobitny przypomina czasy działania obozów. Jego odwiedzenie jest stałym punktem wizyt zorganizowanych grup, chcących poznać historię kraju i jej ciemniejszą stronę. Warto zadbać o odpowiednie zakwaterowanie, by w pełni móc skupić się na zwiedzaniu. Wygodne i luksusowe noclegi w pobliżu Oświęcimia zapewnia J.K. AgroMat. Mateusz Kołodziej. Kwatery te mieszczą się w Brzezince, miejscu wyjątkowym, bowiem to właśnie tam znajdował się obóz, który przez Niemców określony został jako Auschwitz-Birkenau – było to miejsce masowej eksterminacji. Posiadał on zespoły komór gazowych wraz z krematoriami – zostały one zaprojektowane przez nazistów w celu mordowania głównie Polaków, Romów i Żydów. Tych ostatnich zgładzono najwięcej – aż 1,1 miliona osób. Historia niemieckich obozów koncentracyjnych jest trudna, jednak odwiedzając je i zapewniając sobie możliwość komfortowego wypoczynku w doskonale wyposażonych pokojach gościnnych, jesteśmy w stanie o wiele lepiej zrozumieć istotę problemu i jego skalę.

Jedyne takie muzeum        

Określone w uchwale z 1947 roku jako Pomnik Męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów tereny byłych obozów zagłady wciąż pozostają otwarte do zwiedzania. Muzeum, które powstało w tym miejscu, jest najczęściej odwiedzaną instytucją kultury w Polsce. To niezwykle istotne w kontekście zachowania pamięci o zbrodniach wojennych, których nasz kraj był ofiarą. W miejscu tym można nie tylko zwiedzić autentyczne obiekty budowlane, ale i wiele obiektów określanych jako ruchome, czyli np. rzeczy codziennego użytku, wykorzystywane przez więźniów obozu. Ich prywatne przedmioty wzbudzają w odwiedzających mieszane uczucia – zakłopotanie, przerażenie, smutek. Szereg emocji wywołanych wizytą w muzeum sprawia, że jest to miejsce niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Znajdujące się w pobliżu pokoje gościnne o wysokim standardzie są idealnym miejscem do kontemplacji, która pozwoli poznać jedną z najczarniejszych kart w historii Polski i zrozumieć jej rozmiar. Warto więc wybrać odpowiednie miejsce do odpoczynku. Jest to kluczowe przy zwiedzaniu tak wyjątkowych miejsc. Kwatery muszą być doskonale wyposażone – Internet bezprzewodowy to podstawa, dzięki której będziemy mogli uzupełnić naszą wiedzę i zaspokoić ciekawość. Niezwykle istotna jest także lokalizacja – pokoje gościnne znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu, pozwolą na jego dogłębne poznanie, bez konieczności męczącej i długotrwałej podróży powrotnej do tymczasowego miejsca pobytu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz