Artykuł sponsorowany

Wizyta patronażowa pielęgniarki środowiskowej - dlaczego jest taka ważna?

Wizyta patronażowa pielęgniarki środowiskowej - dlaczego jest taka ważna?

Wizyta patronażowa pielęgniarki środowiskowej jest formą wsparcia młodych rodziców. Spotkanie realizowane pomiędzy 3 a 4 miesiącem życia niemowlęcia pozwala także na sprawdzenie warunków, w jakich ono żyje i czy nie jest ofiarą przemocy domowej. Należy jednak pamiętać, by zgłosić w przychodni POZ fakt przyjścia na świat dziecka. W przeciwnym razie nie będzie podstaw, by taką wizytę pielęgniarka środowiskowa mogło odbyć o czasie.

Czym są wizyty patronażowe pielęgniarki środowiskowej?

O tym, że nowo narodzone dziecko pomiędzy 1 a 6 tygodniem życia odwiedza aż sześciokrotnie położona środowiskowa, wie każda mama. Natomiast z wizyty pielęgniarki środowiskowej pomiędzy 3 a 4 miesiącem życia dziecka, mało kto już zdaje sobie sprawę. Tymczasem jest to jedna z usług opieki zdrowotnej wymieniona w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Jest to więc usługa obowiązkowo świadczona.

Jak wyjaśnia Renata Hebel-Bobrycka z indywidualnej praktyki pielęgniarskiej Chynomed - celem takiej wizyty jest udzielenie instruktażu w zakresie właściwego karmienia dziecka  (w tym skorygowanie błędnego sposobu przystawiania do piersi) i pielęgnacji jamy ustnej jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Ponadto, jeśli odwiedzająca młodych rodziców pielęgniarka zauważy nieprawidłowości rozwojowe zarówno o podłożu zdrowotnym, jak i społecznym, ma obowiązek zainterweniować.

Korzyści z wizyty patronażowej pielęgniarki środowiskowej

Zapisując się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, deklaruje się również wybór pielęgniarki środowiskowej. Po narodzinach dziecka będzie ona odpowiadać za zrealizowanie wizyty patronażowej. Niezwykle ważne jest, by wybrać taką placówkę, w której zatrudnieni są godni polecenia specjaliści. Niestety wciąż wiele pielęgniarek przeprowadza wyłącznie z jednym rodziców wywiad przy okazji szczepienia dziecka. Nieodwiedzenie niemowlęcia w domu nie pozwala jednak uzyskać pełnego obrazu warunków, w jakich przebywa na co dzień i czy jest właściwie pielęgnowane.

Jakie są więc korzyści dla dziecka i rodziców z przeprowadzenia terminowych wizyt patronażowych? Przede wszystkim jest to szansa na skorygowanie nieprawidłowości w zabiegach pielęgnacyjnych niemowlęcia. Specjalista może wskazać skuteczne metody zapobiegania nawracającym odparzeniom pieluszkowym, zasugerować odpowiednie preparaty myjące do wrażliwej skóry dziecka, a także zalecić właściwy do temperatury otoczenia sposób ubierania, aby nie dopuścić do przegrzewania i powstawania na skórze tzw. potówek.

Pielęgniarka środowiskowa jest również wsparciem dla młodej mamy w czasie kryzysu laktacyjnego, czyli przejściowych trudności w karmieniu naturalnym. Przyczyną tego zjawiska może być nieprawidłowe chwytanie piersi przez dziecko. Krótka obserwacja sposobu karmienia pozwala zauważyć nieprawidłowy sposób przystawiania i jego korektę, tak by nadal możliwe było dostarczanie dziecku mleka matki.

Wizyta patronażowa to również okazja do rozmowy na temat wątpliwości co do rodzaju szczepionek planowanych do podania dziecku. Można również omówić zasadność wizyt u specjalistów takich jak fizjoterapeuta, laryngolog lub gastroenterolog w razie zauważenia niepokojących objawów jak choćby: asymetria ułożeniowa, brak reagowania na dźwięki, czy nadmierne ulewanie.

Rolą wizyt w domu, w którym przebywa dziecko, jest także sprawdzenie jego warunków bytowych. Dzięki temu w porę można zauważyć czy niemowlę jest zadbane i ma zapewnione odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Pozwala to w razie potrzeby zainterweniować i nie dopuścić, by dziecko stało się ofiarą przemocy lub wychowywało się w patologicznych warunkach.

Oceń artykuł (3)
2.7
Komentarze
Dodaj komentarz