Artykuł sponsorowany

Witraże - efektowne dekoracje z bogatą historią

Witraże - efektowne dekoracje z bogatą historią
Witraże stanowią niemalże charakterystyczny element wielu miejsc sakralnych czy też budowli w stylu gotyckim. Wbrew pozorom, to jednak niejedyne lokalizacje, w których możemy spotkać się z tymi dziełami. Witraże mają bowiem bogatą historię, co wpłynęło na ich popularność i różnorodność zastosowań. Choć dostępne są na rynku od wielu lat, wciąż zachwycają swoim wyglądem i wyjątkowym klimatem, którego nadadzą każdemu wnętrzu.

Czym są witraże?

Są to dzieła, stanowiące wypełnienie okien. Charakterystyczna jest ich budowa – składają się bowiem z kawałków kolorowego szkła. Te natomiast znajdują się w ołowiowych ramkach między żelaznymi sztabami. Ramki pełnią funkcję konturów dla różnych kluczowych elementów całego rysunku. Motywy mogą być różne – zazwyczaj są to wizerunki świętych lub sceny biblijne. Często tworzone są także bardziej uniwersalne witraże, oparte przykładowo na motywie roślinnym. Wszystko zależy od specyfiki zastosowania.

Obecnie istnieje kilka podstawowych metod tworzenia witrażu. Wszystkie dają jednak fascynujący efekt, dzięki czemu witraż może być zachwycającą ozdobą budynków różnego typu – nie tylko miejsc o charakterze religijnym, ale też innych budowli użytku publicznego czy nawet prywatnych domów jednorodzinnych. 

Historia witrażu

Jak zostało wspomniane, witraże wyróżniają się bogatą historią. Sięga ona bowiem czasów starożytności, gdyż przodkami tych dzieł miały być bizantyjskie mozaiki. W średniowieczu technika witrażu pojawiła się w Europie, a od XIV wieku rozpowszechniła się również na terenie naszego kraju. Sposoby ich wykonywania zmieniły się i rozwinęły od tego czasu, powstały też nowe metody – przykładowo metoda L.C. Tiffany’ego, oparta na nowym rodzaju szkieł – tzw. opalizowanych – oraz innej technice łączenia szklanych elementów.  

Przez lata witraże były niemal obowiązkowym atrybutem każdego budynku sakralnego. Nadawały one bowiem pomieszczeniom wyjątkowego, podniosłego klimatu. Dopiero z czasem ta sztuka znalazła również zastosowanie w świeckich budynkach. Cenne zespoły witraży gotyckich sprzed lat zachowały się m.in. w Toruniu. To właśnie tam zresztą działa Adam Stachowski, prowadzący Toruński Zakład Witrażowniczy. Firma zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz renowacją witraży – zarówno o charakterze religijnym, jak i świeckim. Korzystając z usług specjalistów, możemy mieć pewność, że witraż zachwyci nas wysoką jakością wykonania – trwałością oraz walorami estetycznymi. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz