Artykuł sponsorowany

Winnice na terenie Polski

Winnice na terenie Polski

Branża winiarska w Polsce w ostatnich latach bardzo rozkwitła. Nie każdy bowiem wiem, że klimat naszego kraju świetnie sprzyja wzrostowi różnych gatunków winogron, które później w tradycyjnych procesach produkcyjnych przekształcone są na ekskluzywne alkohole. Ich smak jest tak niepowtarzalny, że wiele małych winnic swoje polski wino dystrybuuje za granicą! 

Winnice – analizy botaniczne i rynkowe

Sukces polskich winnic opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu tradycyjnych metod, a także na bardzo szerokich analizach rynkowych uprawy winogron oraz badań botanicznych. To właśnie odpowiednie laboratoryjne i terenowe obserwacje danego gatunku krzewów winorośli pozwalają na dobranie do klimatu polskiego najlepszych z możliwych odmian roślin. W naszym kraju najczęściej wykorzystuje się czerwone sadzonki Rondo i Regent, białe Seyval Blanc, Bianca i Solaris, a także Zweigelt, Cabert Cortis (czerwone) oraz Riesling i Muscaris (białe). Dzięki odpowiedniemu selekcjonowaniu winorośli rozwijają się zarówno duże, jak i małe winnice, które mają olbrzymi wkład w rozwój krajowej branży winiarskiej. Przykładem takiej działalności jest winnica Avra Tomasza Woźniaka, której prowadzenie opiera się na stałym monitorowaniu wzrostu owoców każdego, nawet najmniejszego krzewu. W ten sposób do produkcji wina wykorzystuje się najlepsze gatunkowo winogrona, które są podstawą niepowtarzalnego smaku różnych alkoholi. Warto przy tym wiedzieć, że winnice i winiarnie są w Polsce również atrakcyjnymi ośrodkami turystycznymi. Dzięki śródziemnomorskiej estetyce mieszającej się z porządkiem staropolskim wiele osób chętnie udaje się do takich miejsc na wypoczynek – najlepsze winnice działają również jako klimatyczne wille noclegowe.

Wino produkcji polskiej

Produkcja wina kojarzy nam się przede wszystkim z krajami śródziemnomorskimi. Na szczęście jest to myślenie mylne, ponieważ duży udział na całym rynku światowym lub regionalnym mają takie kraje jak Mołdawia, Ukraina czy też Polska. To u nas dzięki wykorzystaniu tradycyjnych metodom winiarskich, a unikaniu nowoczesnych procesów winifikacji, powstają wina „hand made” wyróżniające się niepowtarzalnym smakiem, aromatem, a także kolorem. Wina te doceniane są na całym świecie również we Włoszech czy we Francji. Bardzo istotne przy produkcji wina, które będzie znacznie różniło się od tych sklepowych, jest również beczkowanie i leżakowanie. Dzisiaj najlepsze wyroby alkoholowe są bowiem produkowane według najbardziej restrykcyjnych norm enologicznych. Jednymi z polskich win, którymi warto się zainteresować, są zatem: półwytrawne Sant Marti, Asfodella, półsłodkie Girassol, wino różowe Alpeviol (złoty medal międzynarodowego konkursu Galicja Vitis), czy czerwone Blauet.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz