Windykacja polubowna okiem adwokata Łukasza Siei

Windykacja należności nie należy do zadań łatwych. Nic zatem dziwnego, że wierzyciele udają się po pomoc do wyspecjalizowanych agencji zajmujących się egzekwowaniem długów. Dobrym rozwiązaniem jest także podjęcie współpracy z adwokatem, który specjalizuje się w prawie handlowym, budowlanym, energetycznym, administracyjnym oraz w prawie karnym skarbowym. Tacy eksperci prawni pomagają odzyskać pieniądze, między innymi przeprowadzając windykację polubowną. Na czym ona polega? O tym opowiada mecenas Łukasz Sieja z Częstochowy.
Czym jest windykacja polubowna?
Windykacja polubowna zwana również miękką polega na dążeniu do ugodowego rozwiązania sporu między wierzycielem a jego dłużnikiem. W tym celu ważne jest nawiązanie kontaktu z podmiotem, który zalega ze spłatą i podjęcie z nim rozmów dążących do konsensusu oraz obopólnie korzystnego rozwiązania. Dla wierzyciela jest to gwarancja odzyskania pieniędzy, a dla dłużnika najczęściej możliwość rozłożenia spłat w czasie czy też ich chwilowe odroczenie.
Jak zaś tłumaczy adwokat z Częstochowy mecenas Łukasz Sieja, windykacja polubowna to nic innego jak negocjacje między stronami lub też mediacje. By mogły one jednak skończyć się sukcesem, ważne jest stosowanie odpowiednich narzędzi perswazji, a niekiedy też nacisku. W tym celu wierzyciel bezsprzecznie powinien swoją sprawę powierzyć dobrej kancelarii adwokackiej. Walka z dłużnikiem na własną rękę najczęściej kończy się niepotrzebnym stresem, stratą czasu, pogłębieniem konfliktu i brakiem odzyskania pieniędzy.
Działania w ramach windykacja polubownej
Powierzając egzekwowanie należności kancelarii adwokackiej, można być pewnym, iż zastosuje ona wszystkie możliwe środki, by odzyskać dług klienta bez konieczności złożenia sprawy w sądzie. Pierwsze etapy windykacja polubownej polegają zatem na nawiązaniu kontaktu z dłużnikiem i ponaglenie go do spłaty. Najpierw uzyskuje on pismo prawnicze z przypomnieniem o upłynięciu terminów płatności, a następnie przesłane zostają do niego wezwania do zapłaty oraz wezwania do zapłaty z naliczonymi odsetkami. Jeśli metody te nie skłonią dłużnika do podjęcia negocjacji, adwokat może wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty wraz z informacją o wpisaniu długu do Rejestru Długów czy na tzw. giełdę długów.
Mecenas Łukasz Sieja podkreśla, że wielu dłużników w obawie przed poważnymi konsekwencjami prawnymi podejmuje ostatecznie negocjacje, a wtedy ważne jest sporządzenie umowy między stronami. Powinna być ona poświadczona notarialnie, a podmiot zalegający ze spłatami powinien podpisać oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w przypadku braku zastosowania się do wypracowanych warunków spłaty długu.
Kiedy warto zastosować windykację polubowną?
Windykacja polubowna rekomendowana jest w zasadzie przy każdej sprawie. Szczególnie warto ją jednak rozważyć wtedy, kiedy wierzyciela i dłużnika łączą relacje rodzinne lub też biznesowe. Windykacja polubowna jest też bardzo skuteczna przy małych i średnich zadłużeniach, choć negocjacje w sprawie długów stosowane są również przy wielomilionowych sumach.
Często o egzekwowanie należności metodą miękką proszą również adwokatów podmioty z branży budowlanej i nieruchomościowej. W sektorze tym liczba sporów i nieuregulowanych terminowo faktur jest ogromna.
Zalety windykacji polubownej
Egzekwowanie należności nigdy nie należy do zadań łatwych. Warto nie tylko skoncentrować się na własnych problemach finansowych, ale także zrozumieć losowe zdarzenia w sytuacji ekonomicznej dłużnika – nie każdy dług wynika bowiem z braku woli jego uregulowania. Stosując windykację polubowną, można zatem uniknąć stresu, eskalacji konfliktu oraz długiej batalii sądowej.
Mecenas Łukasz Sieja dodaje, że windykacja polubowna przynosi naprawdę świetne rezultaty. Większość spraw kończy się bez konieczności skierowania ich do sądu. Szybciej zatem można odzyskać pieniądze.