Materiał Partnera

Windykacja – co trzeba wiedzieć przed jej rozpoczęciem?

Windykacja – co trzeba wiedzieć przed jej rozpoczęciem?

Ubieganie się o zwrot należności nie jest łatwym zadaniem. Wiąże się z pewnymi formalnościami i jeśli sprawa trafi do sądu, może trwać latami. Dlatego najlepiej jest powierzyć odzyskanie wierzytelności firmie windykacyjnej, która doskonale zna całą procedurę i jest w stanie skutecznie ją przeprowadzić. Przed zatrudnieniem profesjonalistów warto  jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami o windykacji.

Etapy windykacji

W zakresie windykacji należności wyróżnić możemy trzy etapy, które muszą następować po sobie w ustalonej kolejności. Pierwszym jest windykacja polubowna, polegająca na nakłanianiu dłużnika do spłacenia należności za pośrednictwem wezwań, rozmów z dłużnikiem i tym podobnych działań. Już na tym etapie możemy zaangażować firmę oferującą usługi windykacyjne. Jeśli profesjonalne negocjacje nie przyniosą oczekiwanego skutku i dłużnik nadal unika spłaty należności, sprawa kierowana jest do sądu, gdzie przeprowadzona zostaje windykacja sądowa. Obejmuje ono postępowania upominawcze oraz nakazowe, a w ostateczności kieruję zadłużenie do egzekucji komorniczej, którą wspomaga firma windykacyjna. Jej udział pozwala znacząco przyspieszyć działania komornika oraz zwiększyć ich skuteczność.

Alternatywnym rozwiązaniem, jakie oferuje Konsorcjum Prawno-Finansowe VERTUS S.A. w zakresie windykacji należności, jest wykup wierzytelności. W ten sposób wierzyciel odzyskuje swoją należność bez konieczności przeprowadzenia postępowania windykacyjnego.

Podstawa windykacji

Skuteczna windykacja wymaga rzetelnego wywiadu na temat dłużnika. Z tego tez powodu wierzyciel powinien przekazać firmie windykacyjnej wszelkie informacje na jego temat. Szczególnie istotne są to dane teleadresowe i miejsce pobytu – umożliwią one nawiązanie kontaktu, który jest podstawą windykacji polubownej. Informacja o składnikach majątkowych dłużnika pozwoli opracować korzystny plan spłaty należności, który może zostać zaproponowany dłużnikowi. Wszystkie te informacje firma windykacyjna może zebrać samodzielnie, jednak dostarczenie ich przez wierzyciela przyspieszy proces egzekucji należności. Równie istotne jest także przekazanie firmie windykacyjnej wszelkich dokumentów związanych z długiem. Windykacja przedsądowa wykonywana jest podstawie umów oraz faktur, które posiada wierzyciel. Warto wiedzieć też, że windykacja prowadzona przez firmy windykacyjne może obejmować też odzyskiwanie przedawnionych roszczeń.

Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie wierzytelności. Vertus oferuje w tym zakresie wstępną weryfikację potencjalnego klienta, ubezpieczenie wierzytelności oraz factoring, który przyspiesza obieg należności w firmie.

Opracowanie:
Katowice, Ligocka 103
tel. 32 352 01 01
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz