Artykuł sponsorowany

Więźba tradycyjna a więźba prefabrykowana – różnice, zastosowanie i sposoby montażu

Więźba tradycyjna a więźba prefabrykowana – różnice, zastosowanie i sposoby montażu

O tym jak ważnym elementem każdego domu jest dach i jak istotne pełni on funkcje nie trzeba nikogo przekonywać. Niemniej jednak każdy inwestor, który planuje budowę domu, wcześniej czy później staje przed ważnym wyborem – jak wykonać dach, a przede wszystkim czy przy budowie dachu zastosować tradycyjną więźbę drewnianą czy może więźbę prefabrykowaną?

Jaką rolę pełni więźba dachowa?

Z punktu widzenia wytrzymałości i trwałości konstrukcji dachowej najważniejszym jej elementem jest więźba dachowa, czyli szkielet, na którym opiera się cały dach, a co za tym idzie to właśnie od solidności wykonania więźby zależy nie tylko układ i wygląd zewnętrzny dachu, ale przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo domowników. Nie należy bowiem zapominać, że najważniejszą funkcją więźby dachowej jest utrzymanie ciężaru wszystkich warstw dachu oraz przenoszenie obciążeń spowodowanych przez śnieg i wiatr i ciężar własny całej konstrukcji, na ściany nośne budynku. Warto tutaj wspomnieć, że w tego typu konstrukcjach przekazywanie sił od obciążeń własnym ciężarem, śniegiem, czy wiatrem, a także naprężeń pomiędzy poszczególnymi elementami więźby, odbywa się poprzez złącza ciesielskie, zaś kluczowym elementem każdej więźby dachowej są wiązary dachowe.

Więźby dachowe to zróżnicowane konstrukcje, których wykonanie należy zlecić profesjonalnej firmie dekarskiej, takiej jak Drozdowski Pokrycia dachowe, co wynika z faktu, że szkielet dachu musi zostać odpowiednio zaprojektowany i dobrany w oparciu o szereg założeń, takich jak chociażby obliczenia wytrzymałościowe, wymiary budynku, jego położenie, możliwe obciążenia śniegiem oraz występowanie silnego wiatru, a także rodzaj dachu i poddasza (użytkowe czy nieużytkowe), kąt nachylenia połaci dachowej, układ i rozmiar okien dachowych oraz planowany rodzaj pokrycia dachowego.

Więźba tradycyjna a więźba prefabrykowana

Planując prace dekarskie związane z wykonaniem dachu, każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy dach będzie oparty na szkielecie z tradycyjnej więźby drewnianej, czy może wybrana zostanie więźba prefabrykowana? Jest to dość istotna decyzja, co wynika z faktu, że konstrukcje te różnią się między sobą przede wszystkim sposobem przygotowania i metodą łączenia elementów, a co za tym idzie:

  • więźba tradycyjna – to konstrukcja wykonywana zazwyczaj od podstaw na placu budowy. Montowana jest ona na szczycie budynku, gdzie odpowiednio docięte elementy drewniane (krokwie, murłaty, płatwie, jętki itp.), łączone są za pomocą specjalnych złączy ciesielskich. Należy też przy tym pamiętać, że elementy na więźbę muszą być wykonane z odpowiedniej jakości drewna, gdyż powinno być ono właściwie zaimpregnowane i osuszone, co warto potwierdzić kontrolą wilgotności,
  • więźba prefabrykowana – konstrukcja powstająca pod konkretny projekt w fabryce producenta, skąd następnie gotowe segmenty więźby transportuje się na plac budowy i tam montuje je na budynku przy użyciu specjalnego dźwigu. Warto przy tym mieć świadomość, że więźbę prefabrykowaną wykonuje się na indywidualne zamówienie, dzięki czemu można dostosować ją do konkretnego projektu, a co więcej – wykonać takie szkielety, których zrealizowanie nie byłoby możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnej więźby.

Wybór pomiędzy zastosowaniem więźby tradycyjnej a więźby prefabrykowanej nie zawsze jest prosty i oczywisty, a co za tym idzie na ostateczną decyzję wpływa tu wiele czynników, takich jak chociażby stopień skomplikowania konstrukcji dachu, rodzaj poddasza, szybkość montażu więźby, a także zasobność portfela inwestora, stąd też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zasięgnąć w tym zakresie opinii projektanta lub konstruktora, a także skorzystać z wiedzy, którą inwestora wspomóc może doświadczony dekarz.

Opracowanie:
Klimaszewnica 172
tel. 607 326 073
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz