Artykuł sponsorowany

Wiertarka – narzędzie uniwersalne i niezastąpione

Wiertarka – narzędzie uniwersalne i niezastąpione

Wiertarka to jedno z podstawowych narzędzi spotykanych w każdym warsztacie, zakładzie produkcyjnym czy domu, w którym wykonuje się proste naprawy i prace remontowe. Dzięki temu praktycznemu narzędziu można powiesić wieszak na ścianie, połączyć ze sobą wkrętem dwa elementy albo wykonać szereg otworów dekoracyjnych.

Wiertarka nie tylko do wiercenia

W warsztatach firmowych, rzemieślniczych, mechanicznych czy domowych wiertarka jest po prostu niezastąpiona. To rodzaj narzędzia, bez którego nie można wykonać większości nawet prostych prac montażowych, tak jest ono wszechstronne. Funkcjonalność wiertarki nie ogranicza się wyłącznie do wykonywania otworów, bo sam jej mechanizm w zestawieniu z innymi końcówkami może służyć do różnych prac remontowo-budowlanych, a także do wykończeń powierzchni. Przy zastosowaniu odpowiednich nakładek, jak szczotki druciane czy krążki z papierem ściernym, wiertarki mogą również wykonywać szlifowanie, polerowanie, ostrzenie, frezowanie, a nawet pompowanie płynów. Dostosowanie do konkretnego zadania zazwyczaj jest bardzo proste i wymaga jedynie wymiany jednej końcówki na inną za pomocą specjalnego klucza.

Narzędzie z długą historią

Zaglądając dziś do sklepu z urządzeniami i narzędziami warsztatowymi, na półkach można znaleźć nowoczesne, elektryczne wersje tego rodzaju sprzętu pochodzące od najlepszych wytwórców. Liczba dostępnych funkcji bywa w nich imponująca i przekłada się na komfort pracy, jednak wiertarka znana była już 6 tysięcy lat temu w znacznie prostszej ręcznej formie. Tak długi okres ewolucji z jednej strony oznacza, że wynalazek doskonale spełnia swoje zadanie, a z drugiej pozwala na używanie obecnie doskonałych, znacznie prostszych w obsłudze i efektywniejszych wersji tego urządzenia. W sklepach takich jak Alpex. Hurtownia narzędzi i artykułów ściernych dostępne są zarówno wiertarki ręczne, przeznaczone głównie do drewna w celu wykonywania niewielkich, precyzyjnych otworków, jak i wiertarki elektryczne, stosowane wszędzie tam, gdzie trzeba wykonywać wiele otworów w krótkim czasie, albo materiał wymaga używania dużej siły.

Różne typy wiertarek

Wśród popularnych, często stosowanych typów wyróżnia się wiertarki stołowe, kolumnowe, udarowe, rewolwerowe, wielowrzecionowe i współrzędnościowe. Każdy z tych typów charakteryzuje się nieco inną konstrukcją oraz sposobem pracy, jednak wszystkie mają ten sam cel, jakim jest wykonanie precyzyjnego otworu. Najnowocześniejsze wiertarki nie wymagają nawet bezpośredniego udziału człowieka, ich pracę bowiem kontroluje odpowiednio zaprogramowany komputer. Każdy z rodzajów jest też przeznaczony do konkretnych warunków i zadań. Przykładowo wiertarka wielowrzecionowa może jednocześnie wykonać kilka otworów, więc jest stosowana w przemyśle do produkcji elementów maszyn. Z kolei wiertarki udarowe sprawdzają się podczas wiercenia w twardych materiałach. Ich obroty wspomagane są przez ruch posuwisto-zwrotny wiertła, dzięki czemu osiągają one znacznie większą efektywność.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz